Nowelizacja Kodeksu pracy ma wdrożyć do polskiego prawa unijne rozwiązania m.in. dotyczące zatrudnienia. Zmiany będą dotyczyły m.in. umów o pracę na okres próbny. Okres, na jaki będzie mogła zostać zawarta taka umowa, będzie mógł wynosić od 1 do 3 miesięcy. Cel takiej umowy pozostaje niezmienny. Zawierana jest po to, by sprawdzić kwalifikacje pracownika i możliwości jego zatrudnienia przy danym rodzaju pracy.
Na podstawie nowych przepisów niektórzy będą mogli prosić o bardziej elastyczny czas pracy. Na nowych rozwiązaniach skorzystają rodzice, którzy sprawują opiekę nad dzieckiem do 8. roku życia. Taka osoba będzie mogła poprosić swojego pracodawcę o przerywany czas pracy. Oznacza to, że np. pracownik będzie mógł zjawić się rano w pracy, potem przysługiwałaby mu przerwa (nawet do 5 godzin), a popołudniu wróciłby do miejsca zatrudnienia.
Ponadto nowy kodeks pracy ma ustalić zasady wykonywania pracy zdalnej oraz możliwość kontroli trzeźwości. Zmiany miały wejść w życie jeszcze tej jesieni, jednak, jak wynika z ostatniej wypowiedzi minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, może to nastąpić w przyszłym roku.
Te ułatwienia dla pracowników będą musiały wprowadzić firmy - lista
Wszyscy pracodawcy będą musieli wprowadzić w firmach unijną dyrektywę work-life balance, która wprowadzi sporo nowych praw dla młodych rodziców. Ma im być łatwiej godzić obowiązki w pracy z domowymi.
Oto, co będzie obowiązywało firmy w 2023 roku - po wprowadzeniu dyrektywy work-life balance. Muszą wprowadzić te dodatkowe ułatwienia dla pracujących rodziców - szczegóły w poniższej galerii.
