
W przypadku, gdy staż pracy w danym przedsiębiorstwie wynosi mniej niż sześć miesięcy, to okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie, gdy od pół roku do mniej niż trzech lat - miesiąc, a trzy miesiące, gdy staż wynosi co najmniej trzy lata.
Szczególne przepisy regulują kwestie wysokości odprawy dla pracowników zwalnianych grupowo. Jest ona zależna od wysokości płacy minimalnej. W tym roku nie może przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia. Wynosi więc 42 000 zł brutto.

Płatne dodatki dla pracownika
Pracownikowi należy się także dodatek lub czas wolny za pracę w godzinach nadliczbowych oraz dodatek za pracę w porze nocnej. Ten ostatni wynosi 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z obowiązującego minimalnego wynagrodzenia. Jest różny w poszczególnych miesiącach, ponieważ zmienia się stawka godzinowa będąca podstawą jego naliczenia w zależności od liczby godzin nominalnego czasu pracy.

Przerwy w pracy
Pracownikowi przysługują przerwy w pracy - 15-minut w ciągu 8 godzin pracy, o ile pracuje co najmniej 6 godzin na dobę.
W rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe z 1998 roku, wspomniano również o 5-minutowej przerwie po każdej godzinie pracy przy komputerze. Przysługuje ona pod warunkiem, że dobowy wymiar czasu pracy przy monitorze wynosi co najmniej 4 godziny.

Na dodatkową przerwę w pracy mogą liczyć pracownice karmiące piersią, jeśli ich dobowy wymiar czasu pracy wynosi więcej niż 6 godzin. Mają prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie, na wniosek pracownicy, mogą być udzielane łącznie. Zatem młoda mama może np. godzinę wcześniej wyjść z pracy do domu.