
Pracownik ma zagwarantowane prawo m.in. do urlopu wypoczynkowego, płatnego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, jak również do odprawy w przypadku zwolnienia z pracy. Poza tym nie może zarabiać mniej niż płaca minimalna.
O czym jeszcze trzeba wiedzieć? Czytaj szczegóły na kolejnych slajdach naszej galerii.

Płaca nie może być niższa niż minimalna
Zgodnie z prawem, osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę nie może zarabiać mniej niż płaca minimalna. Co roku jest ona podwyższana. Od 1 stycznia 2021 roku roku wynosi ona 2800 zł brutto. Po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy, w kieszeniach najmniej zarabiających pozostanie 2061,67 zł "na rękę". Niższa pensja jest naruszeniem praw pracowniczych.

Urlop wypoczynkowy w zależności od stażu pracy
Przywilejem pracowniczym jest urlop wypoczynkowy. Jego wymiar wynosi:
20 dni - gdy pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
26 dni - gdy pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się wszystkie okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.
Zgodnie z kodeksem pracy, jedna część urlopu musi wynosić co najmniej 14 dni kalendarzowych. Pracownik sam decyduje, jak podzielić sobie przysługujące mu wolne. Może też od razu wykorzystać cały urlop wypoczynkowy.