Takie rasy kotów nie uczulają. Te koty są najlepsze dla alergików
Alergię na kota wywołują białka zawarte w wydzielinie gruczołów ślinowych, łzowych, łojowych czy odbytniczych. Kot rozprowadza te białka po całym ciele i sierści, wylizując swoje futro. Osoby wykazujące alergię na kota mogą także reagować objawami uczulenia na inne zwierzęta z rodziny kotowatych, np. na pumy, oceloty, lamparty, tygrysy syberyjskie, lwy.
Przebywanie w towarzystwie kota może wywołać u osoby uczulonej na jego białka reakcje ze strony:
- skóry – pokrzywka, świąd, rumień, bąble;
- oczu – łzawienie, zaczerwienienie spojówek;
- nosa – wodnisty katar, świąd, napadowe kichanie;
- układu oddechowego – duszności, świszczący oddech, suchy kaszel, trudności w oddychaniu.
W skrajnych przypadkach kontakt z alergenami kota może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Objawy mogą pojawić się od 15 minut do 6 godzin od kontaktu.
Badania wykazały, że mniejszy potencjał uczulający wykazują samice. Koty o jasnym umaszczeniu nie wytwarzają tak dużych ilości alergizującego białka. Po zabiegach kastracji lub sterylizacji objawy alergii na kota pojawiają się znacznie rzadziej.
Takie rasy kotów nie uczulają - lista
Szacuje się, że około 10 proc. ludzkiej populacji miewa niepożądane objawy spowodowane kontaktem z kocią sierścią. Nie trzeba jednak rezygnować z chęci posiadania tego zwierzęcia. Skuteczną metodą leczenia jest odczulanie.
Okazuje się, że istnieją też rasy, które uczulają zdecydowanie mniej, nie wywołują łzawienia i kataru. Nie ma niestety kotów, które nie uczulają w ogóle, istnieją natomiast rasy bardziej lub mniej wskazane dla alergików. Które rasy kotów nie uczulają? Oto lista kotów, które sprawdzą się w przypadku alergików - poznaj ją teraz w naszej galerii:
