Do kupna choinki prosto z lasu zachęcają Lasy Państwowe. Drzewka, sprzedawane przed świętami Bożego Narodzenia, pochodzą ze specjalnie prowadzonych w lasach plantacji. Mogą je kupić mieszkańcy okolicznych gmin, a także przyjezdni.
Choinka prosto z lasu - ceny 2022
Cena choinki z lasu zależy od rodzaju drzewka, a także jego wysokości. Dokładne koszty zakupu drzewka są inne w każdym z nadleśnictw. Choinki w najniższych cenach oferowały nadleśnictwa w Jamach (okolice Grudziądza) i Dąbrowie (okolice Świecia).
Orientacyjne ceny, zebrane z kilku nadleśnictw w całej Polsce, znajdziesz w naszej galerii.
Świerki, jodły, sosny? Które drzewko wybrać do domu?
Żywa choinka jest piękną świąteczną ozdobą. Zapachu, który roztaczają, nie jest w stanie zastąpić żadne sztuczne drzewko.
Wiele osób rezygnuje jednak z żywych choinek, bo szybko tracą swój urok - gubią igły i robią się "gołe". By uniknąć przedwczesnego opadania igieł, warto najpierw przetrzymać drzewko w piwnicy lub garażu. Choinki potrzebują bowiem aklimatyzacji.
Najlepiej z suchym powietrzem i ogrzewaniem poradzi sobie jodła. Mniej odporne są świerki – pospolity i kłujący dość szybko stracą igły w takich warunkach. Paradoks polega na tym, że choć świerk pospolity niezbyt dobrze znosi domową aurę, Polacy wybierają go najczęściej. Jakie są alternatywy?
- jodła kaukaska – wytrzymałe drzewko, w domu może przetrwać blisko 2 miesiące, nie gubi igieł, z czasem jedynie traci intensywność koloru;
- sosna pospolita – równie wytrzymała i dość atrakcyjna wizualnie choinka, pięknie pachnie, ale jej igły są dość kłujące, więc udekorowanie takiego drzewka może przysporzyć kłopotów;
- świerk kłujący – ten gatunek jest mniej wytrzymały, z czasem gubi igły, nie sprawdzi się też dla wielodzietnych rodzin ze względu na sztywne i kaleczące igły, na których ciężko zawiesić bombki;
- świerk srebrny – gubi igły mniej więcej po miesiącu od ścięcia, dobrze ustawić go w miejscu z dostępem do chłodu i powietrza, może to być balkon lub przestrzeń przy oknie.
