
Fytoftoroza - chore rośliny obumierają. Dolne, najstarsze liście więdną, żółkną i opadają. Przy podstawie pędu tkanki robią się wodniste, ciemnozielone, a następnie ciemnobrązowe.

Wertycylioza – liście więdną począwszy od wierzchołków, następnie żółkną, brązowieją, obumierają i opadają. Na przekroju podłużnym lub poprzecznym pędów obserwuje się pierścienie zbrązowiałego drewna. Pędy żółkną, brązowieją i zamierają.

Mączniak rzekomy - na najmłodszych liściach pojawiają się jasnożółte, nieregularne, wydłużone plamy często ograniczone nerwami. Porażone liście deformują się i opadają. Na pędach widoczne są czerwone plamy różnej wielkości. Chore pąki kwiatowe nie osiągają normalnych rozmiarów. Ich zewnętrzne płatki są zdeformowane i pokryte delikatnym nalotem.

Mączniak prawdziwy - na najmłodszych liściach po obu stronach blaszki pojawia się biały mączysty nalot i szybko pokrywa ich całą powierzchnię. Porażone liście deformują się. Objawy w postaci nalotu widoczne są również na pędach, kolcach i kwiatach.