Róże występują w blisko 260 gatunkach. Są tak cenne, że powstała nauka o różach: rodologia, która jest gałęzią botaniki. Według prof. Ryszarda Popka, trudno zidentyfikować gatunki róż bez znajomości ekologii, rozmieszczenia i biologii tych roślin, co wymusza istnienie wąskiej specjalizacji i odrębnej literatury naukowej poświęconej tylko różom.
Róże są wielbione od wieków, to symbole wielu kultur świata. Miłośnicy róż są również w Polsce i mają swoje Święto Róży – to wystawa róż i aranżacji florystycznych organizowana we wrześniu przez Kutnowski Dom Kultury od 1974 roku. Róże ogrodowe pochodzą od producentów z całej Polski.
Inwazyjna róża pomarszczona
Róże są też źródłem problemów. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przypomina, że róża pomarszczona w wielu krajach ma status gatunku inwazyjnego.
- W Polsce po raz pierwszy została odnotowana w 1913 r. Obecnie jest gatunkiem szeroko rozprzestrzenionym, reprezentowanym na dużej liczbie stanowisk, inwazyjnym - podkreśla GDOŚ. - W strefie nadmorskiej gatunek stwarza zagrożenie dla siedlisk priorytetowych: wydm szarych, wrzosowisk bażynowych ora lasów mieszanych i borów na wydmach.
Jednak większość róż jest mile widziana w ogrodach i większość wymaga działań ogrodnika, żeby bujnie się rozwijać. Roże są wrażliwe na choroby i uwielbiane przez szkodniki. Eksperci z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach wskazali najczęstsze problemy róż. Zobaczcie w naszej galerii.
Źródła: IO w Skierniewicach, GDOŚ
