
Czas kwitnienia róż nie dla wszystkich jest miły. Liczne choroby królowych ogrodów psują radość ogrodnikom. Zobacz teraz w naszej galerii, które choroby róż zdarzają się najczęściej i po czym je rozpoznać >>>>>

Zamieranie róży - choroba pojawia się cyklicznie, jedynie w niektórych sezonach. Objawy występują głównie na krzewach młodych uprawianych zarówno na korzeniu własnym, jak i na podkładkach. Pędy zamierają, liście odbarwiają się i marszczą.

Guzowatość korzeni - składniki pokarmowe pobierane przez system korzeniowy mogą być nawet w 70 procentach wykorzystywane na formowanie guzów. Chore rośliny mają osłabiony wzrost i słabiej kwitną, a jakość kwiatów jest niższa. Szczególnie niebezpieczne są guzy na szyjce korzeniowej. Najpierw powstają niewielkie, jasne guzy. Z czasem mają po kilka centymetrów. Na powierzchni starszych guzów, kora jest brązowa i silnie popękana. Jesienią guzy rozpadają się, a bakteria dostaje się do podłoża.

Proliferacja róży - silne deformuje pędy i kwiaty, zaburza rozwój systemu korzeniowego, osłabia wzrost pędów. Porażone krzewy są bardziej wrażliwe na inne choroby i szkodniki.