
Takie są skutki braku snu
Sen odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu, wpływając na zdrowie fizyczne, psychiczne oraz ogólną jakość życia. Współczesne tempo życia często prowadzi do deprywacji snu, co może mieć poważne konsekwencje dla naszego organizmu.

Zaburzenia nastroju, stany lękowe
Badania wykazały, że niewystarczająca ilość snu dwukrotnie zwiększa ryzyko rozwoju depresji (zwłaszcza u osób, które regularnie śpią mniej niż 7 godzin na dobę). Pogarsza również umiejętności radzenia sobie ze stresem i z lękiem (niewystarczająca ilość snu prowadzi do wzrostu produkcji kortyzolu - hormonu stresu) powodując stany lękowe. Niewyspanie znacząco obniża nastrój, wywołuje uczucie zmęczenia i złe samopoczucie.

Większe ryzyko chorób, także otyłości
Brak snu znacząco wpływa również na układ hormonalny i metaboliczny człowieka. Zwiększa się ryzyko cukrzycy oraz otyłości, gdyż brak snu zaburza produkcję hormonu odpowiedzialnego za kontrolę sytości. Osoby niewysypiające się mają zwiększoną chęć jedzenia w ciągu dnia.

Zaburzenia popędu seksualnego i erekcji
Brak snu zmniejsza popęd seksualny i podniecenie u kobiet oraz zwiększa ryzyko zaburzeń erekcji u mężczyzn. Wynika to z zaburzeń w produkcji kortykosteronu i testosteronu u mężczyzn, zaś u kobiet z zaburzonym wydzielaniem gonadotropin i sterydów płciowych.