
Jak się okazuje, przechorowanie COVID-19 nie oznacza jeszcze powrotu do zdrowia. Większość osób zarażonych koronawirusem zdrowieje w ciągu kilku dni lub tygodni. Ale wiele osób zmaga się z długofalowymi skutkami koronawirusa - czyli z long COVID.
Long COVID to zespół objawów utrzymujący się u osób, które przeszły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, trwający przez kilka tygodni, a nawet miesięcy po wyleczeniu COVID-19.
COVID-19 kojarzony jest głównie z infekcją płuc. Jednak dolegliwości po przechorowaniu koronwirusa mogą dotyczyć praktycznie każdego narządu. U chorego mogą wystąpić objawy skórne, mięśniowe, oddechowe, nawet wypadanie włosów może być objawem zespołu pocovidowego.
Wyjaśniamy, jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że masz do czynienia z long COVID >>>

Objawy neurologiczne, ze strony układu nerwowego:
- przewlekłe zmęczenie,
- bóle głowy,
- mgła mózgowa lub problemy z koncentracją.
Objawy te dotykają przede wszystkim u chorych zakażonych wariantami Alfa i Delta.

Przedłużające się zmęczenie, wyczerpanie / zespół przewlekłego zmęczenia (CFS)
Zmęczenie jest naturalnym następstwem każdej infekcji wirusowej. Organizmowi po wytężonej walce z wirusem brakuje sił. Odpoczynek, prawidłowa dieta rekonwalescenta i dobry sen pozwalają wrócić do formy po kilku dniach. Jednak zmęczenie "pocovidowe" znacznie wykracza poza zwykłe zmęczenie i może drastycznie wpłynąć na jakość życia.

Objawy ze strony układu oddechowego:
- kaszel,
- duszności,
- ból i ucisk w klatce piersiowej.
Te objawy mogą wskazywać na uszkodzenie płuc. Występowały głównie wśród zakażonych podczas pierwszej fali pandemii.