Zobacz wideo: Takie są powikłania nieleczonej cukrzycy - to cichy zabójca

Long COVID / zespół pocovidowy
COVID-19 kojarzony jest głównie z infekcją płuc. Jednak dolegliwości po przechorowaniu koronwirusa mogą dotyczyć praktycznie każdego narządu. Dzieje się tak dlatego, że receptor ACE2, z którym łączy się koronawirus wnikając do komórki, jest obecny oprócz płuc także w sercu, jelitach, naczyniach krwionośnych, nerkach.
Ostra faza koronawirusa trwa zwykle około 4 tygodni. Jednak u wielu osób, które przebyły koronawirusa, różnorodne dolegliwości. utrzymują się znacznie dłużej. Taki stan nazywamy long COVID czyli długi COVID. Long COVID to zespół objawów utrzymujący się u osób, które przeszły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, trwający przez kilka tygodni, a nawet miesięcy po wyleczeniu COVID-19.
Naukowcy z King's College London scharakteryzowali objawy long COVID. Było to trudne zadanie ze względu na dużą liczbę różnych objawów, jakie mogą towarzyszyć tej chorobie. Aby stwierdzić u pacjenta zespół pocovidowy czyli long COVID, dolegliwości muszą trwać co najmniej dwa miesiące, a diagnostyka nie może wskazać innych przyczyn tych dolegliwości.
Są trzy typy „long COVID”, każdy daje inne objawy i pojawia się po zakażeniu innymi wariantami koronawirusa:
- objawy ze strony układu nerwowego,
- objawy ze strony układu oddechowego,
- różne objawy kliniczne.
Zobacz, jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że masz do czynienia z long COVID: