Przesilenie zimowe przypada na czas 21-22 grudnia. Podczas tego zjawiska Słońce przemieszcza się po zwrotniku Koziorożca. To właśnie wtedy rozpoczyna się kalendarzowa zima, a sam dzień przesilenia zimowego jest najkrótszym dniem w roku (trwa zaledwie 7-8 godzin). Ludzki organizm, choć szybko adaptuje się do trudnych warunków, może odczuwać w dniach poprzedzających przesilenie, a także po wystąpieniu zjawiska wiele dokuczliwych objawów.
Takie są objawy przesilenia zimowego
Senność, apatia, bóle migrenowe... Te objawy zazwyczaj kojarzą nam się z przesileniem wiosennym. Nie każdy wie, że mogą nam także towarzyszyć podczas przesilenie zimowego. Co jeszcze? Takie są objawy przesilenia zimowego - zobacz w naszej galerii:
Aby lepiej radzić sobie z objawami przesilenia wiosennego, przede wszystkim należy się dobrze nawadniać i uzupełnić braki witaminy D.
Pomimo krótkiego dnia, warto starać się spędzać czas jak najdłużej na świeżym powietrzu i słońcu, aby dotlenić komórki i pobudzić wydzielanie endorfin. Na bóle migrenowe pomoże spacer i łagodzące kompresy. Ci, którzy mają możliwość, niech skorzystają z urlopu wypoczynkowego. Nastrój poprawi dobra książka czy masaż.
