Okres grzewczy to czas, kiedy do zatruć tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, dochodzi najczęściej. Nie bez powodu mówi się, że jest „cichym zabójcą” – jest bezbarwny i bezwonny. Czyni go to szczególnie niebezpiecznym.
Takie są objawy zatrucia czadem - lista
Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania się węgla, koksu, drewna, a także gazu (butanu, propanu). Przyczyn zagrożenia czadem mogą być kilka: niesprawne przewody kominowe, źle wietrzone pomieszczenia, wadliwe palniki gazowe. Ważne, by w porę dostrzec objawy zatrucia czadem - szczegóły prezentujemy w poniższej galerii.
Co zrobić w przypadku zatrucia czadem? Jak udzielić pomocy?
- natychmiast otwórz okna i drzwi, żeby przewietrzyć pomieszczenie - pamiętaj, że dłuższe przebywanie w pomieszczeniu zagraża również osobie niosącej pomoc,
- jeśli to możliwe usuń poszkodowanego z zagrożonego miejsca,
- oceń stan poszkodowanego -jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha prawidłowo – ułóż go w pozycji bezpiecznej, jeśli poszkodowany nie oddycha – natychmiast zacznij wykonywać sztuczne oddychanie i masaż serca,
- zapewnij sobie pomoc innych osób, wezwij pogotowie ratunkowe,
- jeśli masz możliwość, wyłącz dopływ gazu do palnika (piecyka).
Tak unikniesz zatrucia czadem
- systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych,
- użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta,
- nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych,
- nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
- w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji (nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację),
- często wietrz pomieszczenia,
- zainstaluj czujnik czadu.
Państwowa Straż Pożarna przypomina, że zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
- dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
- co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
- co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Telefony alarmowe- 112 – numer alarmowy
- 999 – Pogotowie Ratunkowe
- 998 – Straż Pożarna
- 997 – Policja
