Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie świadczenia należą się pracownikowi na kwarantannie. Uważaj też, aby nie stracić zasiłku [zasady]

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Bardzo wiele osób przebywających na kwarantannie w tym czasie nie idzie na zwolnienie, tylko wykonuje pracę zdalną
Bardzo wiele osób przebywających na kwarantannie w tym czasie nie idzie na zwolnienie, tylko wykonuje pracę zdalną Pixabay
Pracownik na kwarantannie musi wybrać: praca zdalna albo chorobowe. Nie może łączyć tych dwóch możliwości, czyli równocześnie pracować i pobierać chorobowego.

Osoby, które zostały skierowane na kwarantannę mają prawo do wypłaty świadczenia za czas choroby pod warunkiem, że są objęte ubezpieczeniem chorobowym. - Obowiązkowa kwarantanna jest traktowana tak samo jak niezdolność do pracy z powodu choroby. Przysługuje wtedy prawo do wypłaty świadczeń pieniężnych z tytułu choroby, czyli wynagrodzenie za okres choroby lub zasiłek chorobowy. Do wypłaty tych świadczeń nie jest w takim przypadku potrzebne zwolnienie lekarskie - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Nie przegap

Świadczenia na kwarantannie. Albo zasiłek, albo praca

Co ważne, przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego osobie na kwarantannie stosuje się ogólne zasady określone w ustawie zasiłkowej. Jedną z nich jest utrata chorobowego w przypadku wykonywania pracy zarobkowej w okresie niezdolności do pracy. Zatem również wykonywanie pracy zdalnej w okresie kwarantanny i pobierania chorobowego stanowi okoliczność pozbawiającą prawa do zasiłku chorobowego.

Zobacz wideo: Apel do ozdrowieńców: oddawajcie krew!

Pracownicy wolą pracować zdalnie, by nie stracić na wynagrodzeniu

Bardzo wiele osób przebywających na kwarantannie w tym czasie nie idzie na zwolnienie, tylko wykonuje pracę zdalną. To zgodne z prawem. Pracownicy nie chcą iść na chorobowe, bo straciliby na tym finansowo. Zamiast 100 procent wynagrodzenia, dostawaliby tylko 80 procent.

- W przypadku, gdy pracownik w związku z odbywaniem kwarantanny nie wystąpi o zasiłek chorobowy, a jego pracodawca wyrazi zgodę na pracę zdalną, może pracować zachowując prawo do pełnego wynagrodzenia za wykonaną pracę. Natomiast nie może pracować i jednocześnie pobierać zasiłku chorobowego - podkreśla Krystyna Michałek.

Jak dodaje, w ustawie uchwalonej przez Sejm 22 października 2020 roku, która jest w toku prac legislacyjnych, to zagadnienie zostało jednoznacznie uregulowane. Ustawodawca wprost wprowadza rozwiązanie, które dopuszcza możliwość wykonywania pracy zdalnej w okresie kwarantanny. W takim przypadku jednak pieniądze za czas przebywania na kwarantannie należą się wyłącznie z tytułu wykonywania pracy zdalnej na rzecz pracodawcy. Tym samym osoba ta pozbawiona będzie prawa do zasiłku chorobowego.

Masz pytania? Zadzwoń na dyżur
Już jutro eksperci ZUS będą odpowiadać na pytania dotyczące prawa do świadczeń chorobowych w okresie kwarantanny, izolacji oraz dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Podczas dyżuru będzie można dowiedzieć się m.in. jakie dokumenty są potrzebne do wypłaty świadczeń chorobowych za czas kwarantanny lub izolacji, a jakie do wypłaty zasiłku opiekuńczego oraz kto może starać się o wyrównanie obniżonego zasiłku.

Odpowiedzi na pytania będzie można uzyskać w godz. 9-12 pod numerem telefonu 52 34 18 704.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska