
Producenci porzeczek muszą się zmagać z licznymi problemami. Rośliny są atakowane przez liczne szkodniki. Specjaliści wskazują, których trzeba się obawiać przede wszystkim.
Porzeczki są wrażliwe na działanie chrząszczy, opuchlaków, przędziorków.
Które szkodniki porzeczek pojawiają się najczęściej? Zobaczcie w naszej galerii >>>>

Wielkopąkowiec porzeczkowy - uszkodzone i zasiedlone pąki są nabrzmiałe już jesienią, a wiosną powiększają się jeszcze bardziej, są kilkakrotnie większe od zdrowych, powstają tzw. pąki galasowate, które nie rozwijają się. Pod koniec maja i w czerwcu pąki zwykle całkowicie zasychają.

Szpeciele wolnożyjące na liściach - blaszki liściowe przebarwiają się początkowo na kolor jasno-zielony, następnie brązowieją. Mogą osłabiać kwitnienie krzewów. Są widoczne na dolnej stronie liści.

Przędziorek chmielowiec - na zasiedlonych i uszkodzonych liściach pojawiają się jasnożółte, mozaikowato ułożone plamy, których wielkość zależy od liczby żyjących i żerujących na nim przędziorków. Liście żółkną, brązowieją, zasychają i przedwcześnie opadają. Ich brzegi zawijają się do góry. Dolną część blaszki liściowej pokrywa delikatna pajęczyna produkowana przez przędziorka.