
Zwójka różóweczka - przed kwitnieniem wylęgają się gąsienice i żerują na najmłodszych liściach, które już w czasie kwitnienia i po kwitnieniu są luźno sprzędzione, często liście na wierzchołkach pędów mogą też być zwinięte w rurkę.

Zwójka porzeczkóweczka - wiosną żerująca gąsienica szkieletuje liście, wyjada tkankę pozostawiając w nich dziury, sprzędza ze sobą kilka liści, które tworzą gniazdo, uszkadza kwiaty i szypułki owoców, nadgryza też owoce, które sprzędza wraz z liśćmi.

Przeziernik porzeczkowiec - uszkodzone pędy są osłabione, gorzej rosną, często więdną, zasychają i łatwo się wyłamują, szczególnie podczas zbioru owoców kombajnem. Krzewy słabiej rosną i owocują. Na przekroju poprzecznym pędu widoczny jest czarny rdzeń, zaś po przekrojeniu pędu wzdłuż widoczny jest wyjedzony rdzeń, a miejsca te wypełnione są gruzełkowatymi odchodami gąsienicy. W najmłodszych pędach można znaleźć gąsienicę.

Mszyca porzeczkowo-czyściecowa - wczesną wiosną mszyca żeruje w koloniach na dolnej stronie liści. Wskutek wysysania soku z komórek liści i wprowadzania śliny zawierającej enzymy, na górnej ich stronie powstają charakterystyczne wybrzuszenia, zwane czasami galasami. Ich barwa i rozmieszczenie zależą od okresu zasiedlenia liści przez mszyce. Jeżeli mszyce żerują na najmłodszych liściach wybrzuszenia są średnie i duże, wiśniowo-czerwone. Jeżeli zaatakowane zostaną te liście, które zakończyły już wzrost, uszkodzenia mają postać małych, nekrotycznych plam żółtego koloru. Największe deformacje liści i wybrzuszenia powstają na intensywnie rosnących liściach. Mają one barwę wiśniowo-czerwoną i skupione bywają u nasady blaszki liścia.