
Rolnice - (najczęściej występują rolnica zbożówka, czopówka, panewka i gwoździówka) - niszczą młode rośliny, starsze mają najczęściej uszkodzony korzeń. Żerują na roślinach od wiosny aż do zbiorów, chociaż szczytowe okresy uszkodzeń obserwowane są w maju i czerwcu, a później w lipcu i sierpniu (dwa pokolenia).

Pędraki (chrabąszcz majowy, guniak czerwczyk, ogrodnica niszczylistka) - pędraki uszkadzają podziemne pędy i korzenie, niszczą siewki i młode rośliny. Te więdną, żółkną i zasychają. Bardziej żarłoczne są starsze stadia larwalne. Podczas masowych wystąpień efektem żerowania pędraków mogą być tworzące się na polach „łysiny". Dorosłe chrząszcze żerują na liściach roślin, wygryzając nieregularne dziury.

Drutowce (osiewnik ciemny, osiewnik rolowiec, osiewnik skibowiec, nieskor czarny) - larwy wiosną żerują na kiełkujących nasionach, przerzedzając wschody, a później na korzeniach roślin, powodując ich zamieranie.

Guzak północny - na korzeniach bocznych znajdują się kuliste wyrośla do 1 cm. Korzenie są skrócone i gniją. W okresie suszy przy silnym porażeniu korzeni, liście więdną, żółkną i opadają.