
Bawełnica topolowo-sałatowa - kolonie bawełnicy rozwijają się na korzeniach sałaty masłowej, sałacie głowiastej kruchej. Wzrost roślin opanowanych przez mszyce jest zahamowany, główki sałaty karłowacieją, przy dużym nasłonecznieniu rośliny mogą więdnąć. Żerowanie 60 mszyc na jednej roślinie przez dwa tygodnie powoduje obniżenie plonu. W przypadku licznego wystąpienia szkodnika zbiory mogą być mniejsze o ponad 40 procent.

Ziemiórka gerberanka - larwy żerują w okolicy szyjki korzeniowej i na korzeniach młodych roślin wgryzając się do ich wnętrza. Niekiedy występują bardzo licznie. Najczęściej zasiedlają rośliny porażone przez patogeny glebowe.

Śmietka sałatówka - larwy przebywają w koszyczkach nasiennych sałaty wyjadając formujące się nasiona. Kwiatostany nie otwierają się, gdyż są sklejone wyciekającym mleczkiem z uszkodzonej tkanki. Przy dużej liczebności szkodnika plon nasion jest mniejszy nawet o 50 procent.

Błyszczka jarzynówka - gąsienice wygryzają w liściach nieregularne otwory lub zajadają je w całości. Dodatkowo główki sałaty zanieczyszczone są odchodami. Liczne wystąpienie gąsienic może prowadzić do powstawania gołożerów.