Takie ulgi otrzymają firmy, które poniosą straty przez koronawirusa [lista]

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Pixabay.com
Ministerstwo Rozwoju przygotuje pakiet osłonowy dla firm zmuszonych do przestojów w związku z koronawirusem. Projekt specustawy zawiera m.in. ulgi w podatkach i ZUS, dopłaty do kredytów, ochronę i wsparcie rynku pracy. Biznes czeka teraz na szczegóły i projekty ustaw.

- Jeśli przedsiębiorca zalega z opłacaniem składek, ma prawo ubiegać się m.in. o rozłożenie zadłużenia na raty. Gdy przewiduje trudności w ich zapłacie, może liczyć na przesunięcie terminu przelewu - wymienia Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Kiedy umorzenie składek?

Takie wsparcie dotyczy przedsiębiorców, którzy w swojej działalności np. odczuwają skutki związane z opóźnieniem lub brakiem realizacji dostaw, zatorami płatniczymi lub nieobecności pracowników, ponieważ ci zachorowali.

Jeśli przedsiębiorca poniósł straty materialne w wyniku nadzwyczajnego zdarzenia i opłacenie składek mogłoby pozbawić go możliwości dalszego prowadzenia biznesu, ma prawo złożyć wniosek o ich umorzenie. Umorzeniu w tym przypadku podlegają wyłącznie należności z tytułu składek za niego, jako osobę opłacającą własne ubezpieczenia.

- W naszych placówkach działają doradcy do spraw ulg i umorzeń. Udzielają informacji o pomocy, o jaką jest szansa ubiegać się oraz pomagają skompletować i wypełnić dokumenty niezbędne do rozpatrzenia wniosku - dodaje Michałek.

Należy jednak pamiętać, że samo złożenie wniosku o ulgę lub umorzenie należności nie zawiesza postępowania egzekucyjnego. Dopiero zawarcie umowy o odroczeniu, rozłożeniu na raty należności lub wydanie decyzji umarzającej zadłużenie będzie podstawą do wstrzymania takich działań.

Przedsiębiorcy podlegającemu ubezpieczeniu chorobowemu, który w związku z zagrożeniem wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej u ludzi wywołanej tym wirusem (COVID-19) nie może wykonywać działalności gospodarczej, ZUS ustali prawo i wypłaci zasiłek chorobowy. Jednak pod warunkiem, że decyzją państwowego inspektora sanitarnego ubezpieczony zostanie poddany kwarantannie lub izolacji (decyzja powinna zostać dostarczona ZUS po okresie kwarantanny lub izolacji), a ponadto lekarz leczący uzna, że w trakcie hospitalizacji, izolacji, lub kwarantanny ze względu na stan zdrowia ubezpieczonego uzasadnione jest wystawienie zwolnienia lekarskiego.

Jeśli ktoś ma dodatkowe pytania, można je zadawać na specjalnej infolinii ZUS pod numerem 22 560 16 00.

- Udostępniliśmy dwie linie, to „ulgi i umorzenia dla płatników składek, gdzie można uzyskać informacje dotyczące ulg w spłacie należności, umorzeń, rozłożenia należności z tytułu składek na raty i zawieszenia działalności gospodarczej. Druga „koronawirus – zasiłki” dotyczy zasiłku opiekuńczego dla opiekunów oraz zasiłku chorobowego w związku z COVID-19, w tym z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji - mówi rzecznik kujawsko-pomorskiego ZUS.

Ministerstwo Rozwoju przygotowało pakiet osłonowy dla firm w związku z koronawirusem, w którym znalazły się nie tylko ulgi w ZUS, ale też jeszcze m.in. wsparcie gwarancyjne w ramach pomocy de minimis. Obecnie kwota udzielanych przez BGK gwarancji de minimis nie może stanowić więcej niż 60 proc. kredytu i przekroczyć 3,5 mln zł. Jest postulat zwiększenia gwarancji do 80 proc. kredytu. Mają to być także dopłaty do oprocentowania kredytów (fundusz klęskowy ma zostać rozszerzony o epidemię).

Rząd chce również zaproponować nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Planowane jest skrócenie - z sześciu do trzech miesięcy - okresu kryzysu, który uprawnia do objęcia wsparciem. Przy czym kryzys oznacza spadek obrotów gospodarczych, sprzedaży towarów lub usług o 15 proc.

W przypadku przestoju, pracownikom takiego przedsiębiorcy, przysługiwałoby świadczenie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych do wysokości 100 proc. zasiłku dla bezrobotnych (823,60 zł) zwiększone o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne oraz wynagrodzenie finansowane z pieniędzy firmy w łącznej wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Polecamy także: Zagrożenie koronawirusem. Biznes chwali rząd za pakiet osłonowy dla firm. Co zawiera?

Przedsiębiorca otrzyma także zasiłek opiekuńczy, jeśli sprawuje osobistą opiekę nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny (zwolnienie lekarskie), dzieckiem objętym izolacją lub kwarantanną (decyzja sanepidu), albo dzieckiem w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły (oświadczenie ubezpieczonego).

Będzie łatwiej zawiesić firmę

Jeśli nieprzewidziane zamknięcie placówki jest związane z koronawirusem, specustawa przewiduje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni z tego tytułu.

Ponadto ma być łatwiej zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej i pojawi się możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków związanych np. z anulowaniem wycieczek w branżach dotkniętych skutkami kryzysu.

Polecamy także: Koronawirus w Polsce. Puste półki, drożeją maski, żele antybakteryjne do rąk [ceny]

- Cieszymy się, że rząd szybko przygotował pakiet działań osłonowych. Czekamy na szczegóły i projekty ustaw. Będziemy dalej współpracować z władzą nad wypracowaniem najlepszych rozwiązań dla firm - mówi Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie