
Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpływa coraz więcej wniosków o świadczenie 500 plus. Okazuje się jednak, że wielu rodziców popełnia błędy, które mogą ich sporo kosztować - ZUS musi odrzucać formularze, procedura się wydłuża, można nawet stracić świadczenie! Czytaj więcej >>>>>

O świadczenie 500 plus może wnioskować tylko jeden z rodziców, jednak wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy dwoje rodziców wnioskuje na to samo dziecko. Gdy dwoje rodziców mieszka razem i wychowuje dziecko wspólnie, pieniądze dostanie ten, który złożył wniosek pierwszy. Natomiast jeśli rodzice nie mieszkają wspólnie, wypłata należy się temu, z którym mieszka dziecko. Świadczenie może przysługiwać obojgu rodzicom tylko w jednej sytuacji - gdy sprawują opiekę naprzemienną. Wtedy pieniądze dzielone są po równo i każdy z rodziców otrzymuje 250 zł.

Nie należy zwlekać ze złożeniem wniosku, ale nie można go także złożyć za szybko. Rodzice, którzy pobierają świadczenie 500 plus z gminy, zamiast złożyć wniosek do ZUS-u na nowy okres świadczeniowy, często składają go na stary, właśnie kończący się okres. W tej sytuacji ZUS odmówi przyznania środków, ponieważ rodzice za ten okres pobierają już 500 plus z gmin.

- W sytuacji, gdy rodzic złoży wniosek po terminie, czyli po 30 czerwca tego roku świadczenie będzie przyznane od miesiąca złożenia wniosku. Na przykład, jeśli wniosek złoży w lipcu, to straci świadczenie za czerwiec, a wypłata pieniędzy dotrze na konto dopiero do 30 września. Wyjątek stanowią rodzice, którym urodziło się dziecko. Oni mają trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin, otrzymają świadczenie z wyrównaniem – mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.