
Alkoholizm to bardzo podstępna choroba, która rozwija się latami, dlatego tym trudniej rodzinie i bliskim dostrzec pierwsze niepokojące objawy. Osoby mierzące się z pierwszą fazą uzależnienia skrzętnie wypierają i ukrywają swoją przypadłość przed otoczeniem. Istnieje jednak pewna grupa zachowań, które pomagają wykryć alkoholizm na wczesnym etapie. Sprawdź na kolejnych slajdach galerii na co zwrócić uwagę.

W pierwszej fazie osoba chora nie pije jeszcze alkoholu w samotności, ale szuka do tego okazji w towarzystwie – często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Namawia znajomych lub członków rodziny do spożywania alkoholu pod nawet najbardziej prostym pretekstem.

Alkohol działa na osoby będące w pierwszej fazie bardzo odprężająco i sprawia im przyjemność. Z tego powodu wybierany jest coraz częściej jako środek na odprężenie i poprawę nastroju. Z czasem tak bardzo na nim polegają, że nie są w stanie rozładować napięcia bez niego.

Osoby w pierwszej fazie nie od razu, lecz stopniowo, zwiększają dawkę alkoholu - może zacząć się od jednego piwa wieczorem, potem dochodzi drugie czy trzecie. Dzieje się tak ponieważ zwiększa się tolerancja na alkohol. Jest to rozłożone w czasie, więc często bliscy nie są w stanie w porę dostrzec, że pojawia się problem.