Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tam, gdzie był łęg, jest dziś Łęgnowo [zdjęcia]

Tekst i fot. Marek Weckwerth [email protected] tel. 52 32 63 184
Poewangelicki kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski
Poewangelicki kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski Marek Weckwerth
Jadąc główną drogą Łęgnowa - ulicą Toruńską - do Solca Kujawskiego, nie sposób nie zauważyć po prawej stronie dużej starej chałupy z podcieniem. To kolejny ślad menonitów.

Tam, gdzie był łęg, jest dziś Łegnowo

Ów budynek, mieszkalno-gospodarczy (z kuźnią, stajnią i oborą), znajduje się pod numerem 406. W katalogu zabytków województwa kujawsko-pomorskiego opisany jest jako menonicki. Najstarsza część (trudno oszacować jej wiek) jest szachulcowa i drewniana, młodsza (zapewne z 1940 r.) - murowana.

Gdy przyjrzeć się budynkowi uważniej, dostrzec można cechy tożsame z najsłynniejszą zabytkową chałupą menonicką w Chrystkowie pod Świeciem. Chodzi o jej wielkość i charakterystyczny podcień, pod który mogły podjeżdżać wozy. Z góry ładowano na nie niezbędne dobra magazynowane na piętrze.
Większe i mniejsze drewniane domy dawnych gospodarzy tych ziem rozsiane są w całej Dolinie Dolnej Wisły i oczywiście na Żuławach, gdzie osadnictwo holenderskie (olenderskie) zaczęło się najwcześniej - pod koniec XVI wieku. W Łęgnowie menonici założyli swą kolonię na początku XVII stulecia.

Polska nazwa miejscowości - dawniej wsi, a dziś dzielnicy Bydgoszczy (dokładniej Łęgnowo dzieli się na położone w dolinie Wisły i na górnym tarasie) wywodzi się od słowa łęg, czyli od lasu łęgowego charakterystycznego dla środowiska nadrzecznego, zwykle też zalewanego okresowo wodami powodziowymi. W przypadku Łęgnowa chodziło o Wisłę i ujściowy odcinek Brdy. Bujny las łęgowy zachował się tylko u ujścia Brdy do Wisły. Od osiedla oddzielony jest wałem przeciwpowodziowym. Inny wał chroni je też przed wiślanymi wylewami.

Przeczytaj też: W związku z budową wiaduktu kolejowego w Solcu Kujawskim nastąpi przerwa w ruchu pociągów na odcinku Bydgoszcz Łęgnowo - Przyłubie. Pojawi się komunikacja autobusowa.

Sercem dolnego Łęgnowa jest neogotycki kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski, pierwotnie ewangelicki. Świątynię wzniesiono w latach 1910-1911. Od roku 1958 kościół służy społeczności katolickiej.

W centrum dawnej wsi znajduje się nieczynny cmentarz ewangelicki.

Od zachodniej strony nad Łęgnowem góruje Wzgórze Krzywoustego, z którego książę Bolesław obserwował w roku 1113 leżący na przeciwległym brzegu Brdy Wyszegrad, czyli Wyszogród. Ten warowny gród wrogich Piastom Pomorzan zdobył po ośmiodniowym oblężeniu, przeprawiwszy wcześniej swe wojska przez rzekę. Zbrojnych Krzywoustego wspomagać mieli Mazowszanie, którzy przypłynęli łodziami Wisłą. Według świadectwa Galla Anonima, początkowo jednak sprzymierzeńcy wzięli się za wrogów i doszło do bratobójczej walki. Wyszogród ostatecznie podał się i ustanowiono tam książęcą kasztelanię.

Osadnicy niemieccy, którzy od wieków przybywali na te tereny, nazwali je Wzgórzem Albrechta. To na pamiątkę wizyty syna Wilhelma II Hohenzollerna - cesarza niemieckiego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska