To kolejny krok rządu po tym, jak 14 listopada Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zaakceptował harmonogram tej inwestycji (o czym już pisaliśmy).
- Celem porozumienia jest wzmocnienie dotychczasowej współpracy resortów na rzecz realizacji tej strategicznej inwestycji - powiedział szef resortu środowiska Jan Szyszko. Dodał, że jest to ważna inwestycja, która zapewni Polakom bezpieczeństwo powodziowe. Umożliwi też rozwój transportu śródlądowego i produkcję czystej energii elektrycznej.
Zaporę w naszym regionie zbudują do 2025 roku
- Cieszy fakt, że rząd zakwalifikował budowę jako priorytetowe przedsięwzięcie, które ma być zrealizowane w ramach zadań publicznych - stwierdził prezes firmy Energa Daniel Obajtek.
Budowa ma się rozpocząć w 2020 r. i potrwać 5 lat. Pochłonie 2,2 mld zł.
Stopień wodny wyposażony będzie w jaz o 15 przęsłach, elektrownię wodną o mocy ok. 80 MW, śluzę żeglowną z miejscami do postoju jednostek pływających i lodołamaczy, koryto obejścia stopnia (o charakterze zbliżonym do naturalnej rzeki), dwie przepławki dla ryb, urządzenia do spływu ryb w dół rzeki oraz boczne zapory ziemne, zbiornika wodnego oraz elementy towarzyszące.
Potrzebne jest jeszcze pozwolenie środowiskowe, które wyda wkrótce Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Dyrekcja uwzględni dużą część postulatów organizacji ekologicznych.
Pogoda na dzień + 4 kolejne dni (01 + 02-05.12.2017) | POLSKA
Źródło:
TVN