Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tanie grzanie

AGNIESZKA Domka-Rybka [email protected]
Ważne jest wyrobienie odpowiednich nawyków w racjonalnym gospodarowaniu ciepłem.
Ważne jest wyrobienie odpowiednich nawyków w racjonalnym gospodarowaniu ciepłem. Fot. Internet
Jeśli płacimy ogromne rachunki za ogrzewanie, to może być znak, że nieprawidłowo eksploatujemy mieszkanie. Winnego należy też szukać za ścianą.

Sezon grzewczy w pełni. Z jednej strony zależy nam, by w domu było jak najcieplej, a z drugiej - nie chcemy płacić wysokich rachunków. Czy da się to jakoś pogodzić?
- Nie ma jednego rozwiązania dla wszystkich - twierdzi Michał Buzalski, prezes Pomorskiej Agencji Poszanowania Energii w Bydgoszczy. - Ważne jest wyrobienie odpowiednich nawyków w racjonalnym gospodarowaniu ciepłem. Ono procentuje, mimo wzrostu ceny energii, zmniejszeniem kosztów związanych z ogrzewaniem.

Gorące szczegóły
Okna - nie wszyscy mają plastikowe, a drewniane trzeba uszczelniać (łatwo kupić specjalne uszczelki). Zdarza się, że okna są zepsute i wtedy się nie domykają. A w kamienicach np. są wysoko, więc starszym ludziom trudno je zamknąć. Wtedy ciepło ucieka szczelinami. Należy jednak zrobić wszystko, by okna były uszczelnione i porządnie zamknięte.

Klatki schodowe - to nierzadki widok: grzejniki są rozkręcone, okna otwarte na oścież, brakuje niektórych szyb. Wszystko to powoduje ogromne straty ciepła, na które później muszą składać się wszyscy mieszkańcy. Dlatego warto zatrzymać się i zakręcić grzejnik na klatce, zamknąć uchylone okno czy powiadomić zarządcę, że brakuje szyby.

Piwnice - zdarza się, że jest tutaj bardzo gorąco, ponieważ rury nie są osłonięte. Efekt? Ciepło może uciekać przez otwarte drzwi do piwnicy lub wybite okno. Należy to koniecznie zgłosić administratorowi budynku.

Żaluzje zewnętrzne - warto je mieć, bo zatrzymują ciepło w mieszkaniu. Żaluzje wewnętrzne (m.in. z materiału) - stanowią dodatkową warstwę ocieplającą.
Firany i zasłony - są dobrą izolacją, o ile oczywiście nie zasłaniają grzejników.
Sprzęt AGD i RTV - lodówka oddaje ciepło na zewnątrz, więc powinna stać w takim miejscu, by z tyłu był łatwy obieg powietrza. Grzeje także piec. Niektórzy więc w ogóle nie mają w kuchni kaloryferów. Ciepło dają również komputer i telewizor.

Meble - najlepiej ustawić je na ścianie szczytowej, bo jest najchłodniejsza, zasłonią ją.

Grzejniki - jeśli znajdują się we wnękach, należy je zabezpieczyć ekranem zagrzej-nikowym (styropian z folią aluminiową). W nowych mieszkaniach są umieszczone tak, by był łatwiejszy obieg powietrza. Nie wolno wieszać na nich prania. To błąd, który może znacznie powiększyć nasz rachunek za ogrzewanie. Ponadto żeliwne kaloryfery mają wewnątrz dużo wody (25-30 litrów), dłużej więc nagrzewają się i dłużej stygną. Nie są ekonomiczne. Mieszkańcom może być za gorąco, wtedy otwierają okna i ciepło marnuje się. Tymczasem nowoczesne konwektory zawierają zaledwie 5 litrów wody. Szybko się rozgrzewają i szybko studzą. Z nimi można oszczędzać na ogrzewaniu.

Termozawory - powinny być wyłączone, gdy wietrzymy mieszkanie lub jesteśmy w pracy.

Wietrzenie mieszkania - lepiej wietrzyć porządnie, a krótko! }Wentylacja: musi być sprawna. 60 proc. strat ciepła to zła wentylacja.

Regulacja - posiadacze ogrzewania gazowego nierzadko zapominają o programowaniu, albo jak już raz ustawią temperaturę, całymi miesiącami jej nie zmieniają. Warto zaś robić to regularnie, raz w tygodniu tak, by w nocy temperatura była niższa o 1,2 stopnie Celsjusza.

Ubiór - niektórzy chodzą po mieszkaniu w koszulce. A gdyby ubrali bluzkę z długim rękawem, przy temperaturze 20 stopni Celsjusza, będzie im tak samo ciepło, jak przy 23 stopniach. To też jest oszczędność!

Sąsiad - zbyt drastyczne oszczędzanie przez jednego lokatora powoduje, że sąsiad obok, chcąc uzyskać żądaną temperaturę, będzie pobierał ciepła więcej.

Wychłodzony po sąsiedzku lokal "kradnie" ciepło od sąsiadów. Dlatego zapłacą więcej. Ich rachunek zostanie powiększony o koszty ogrzewania, które przeniknęło do oszczędnego sąsiada.

Nie można go zamknąć!
Żeby było taniej, spółdzielnie ocieplają bloki (dziś już nawet 16-cm warstwą styropianu), modernizują instalację centralnego ogrzewania (zawory termostatyczne), docieplają stropy nad piwnicami, remontują dachy (warstwy ociepleniowe mają nawet 25-35 cm) oraz wprowadzają indywidualne obciążenia mieszkańców za zużytą energię cieplną (podzielniki).

Budynek, bez względu na swoją konstrukcję konsumuje ciepło jako całość, a nie jako zlepek indywidualnych lokali ogrzewanych. Jako całość też traci je przez przegrody wewnętrzne i zużywa wewnątrz swojej kubatury. Ciepła nie da się "zamknąć" w ścianach mieszkania, w związku z tym jego użytkowanie jest formą tzw. zbiorowej konsumpcji.

Oni pomogą!
W razie wszelkich pytań i wątpliwości dotyczących cen ogrzewania w regionie, proponujemy kontakt z Pomorską Agencją Poszanowania Energii, ul. Siedlecka 10, 85-954 Bydgoszcz, tel. 52 360 93 86.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska