Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Tarcza 4.0. Dopłaty do wynagrodzeń pracowników. Bez zmniejszania etatów i przestoju. Już można składać wnioski [wniosek]

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Już można składać wnioski o dofinansowanie wynagrodzenia pracowników
Już można składać wnioski o dofinansowanie wynagrodzenia pracowników Archiwum/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Firmy mogą występować o dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności w związku ze skutkami COVID-19 oraz o dofinansowanie do wynagrodzeń bez zmniejszania etatów i przestoju.

Kilka dni temu prezydent podpisał ustawę określaną jako "Tarcza 4.0." Znalazły się w niej także: ułatwienia w realizacji zamówień publicznych, dostępie do wakacji kredytowych i pakiet osłonowy dla samorządów.

Dopłaty do oprocentowania kredytów

- Dopłaty do oprocentowania kredytów to kolejne narzędzie mające pomóc przedsiębiorstwom, które znalazły się w trudnej sytuacji i potrzebują wsparcia przy regulowaniu swoich zobowiązań, czy też zaciąganiu nowych - komentuje dr Łukasz Bernatowicz, wiceprezes Business Centre Club i wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego. - Ułatwienia w zamówieniach publicznych wychodzą naprzeciw zarówno potrzebie wydłużania terminów realizacji konkretnych zleceń, rezygnacji z karania wykonawców za opóźnienia związane z pandemią, jak i planom pobudzania gospodarki poprzez inwestycje publiczne.

Dopłaty do wynagrodzenia pracowników

Jedną z najistotniejszych zmian, które pojawiły się w Specustawie, jest możliwość ubiegania się, na okres wynoszący maksymalnie trzy miesiące, o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników bez potrzeby obniżenia wymiaru etatów pracowników lub przestoju całości personelu albo jego wybranej części.

- Dużym walorem tej regulacji, a zarazem praktycznym ułatwieniem jest także brak konieczności zawierania przez pracodawców porozumienia z przedstawicielami pracowników albo organizacją związkową - uważa Sebastian Ćwiora, radca z Kancelarii Prawniczej "Lege artis" w Bydgoszczy.

TUTAJ JEST WNIOSEK o dofinansowanie wynagrodzenia pracowników nieobjętych przestojem

Zdaniem bydgoskiego radcy prawnego ważną zmianą jest również rozwiązanie, zgodnie z którym sprawa z wniosku ma charakter administracyjnej, w której wydawana jest decyzja, negatywna może zostać zaskarżona do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

- Nie mamy tu zatem do czynienia z umową, którą dyrektor danego WUP podpisywał lub nie lecz decyzją administracyjną. Jej wydanie zależy od spełnienia przesłanek znowelizowanejod czego w przypadku negatywnego rozstrzygnięcia można się odwołać - podkreśla Ćwiora dodając: - W razie jakichkolwiek problemów nasza kancelaria służy pomocą.

Dodajmy, że na stronach internetowych Wojewódzkich Urzędów Pracy, w tym WUP w Toruniu pojawił się już panel umożliwiający złożenie wniosku o dofinansowanie wynagrodzenia pracowników (kontakt: infolinia : 56 669 39 95, w godz. od 7:30 do 15:30 e-mail: [email protected]).

Polecamy także: TOP10 najważniejszych rozwiązań Tarczy Antykryzysowej dla firm [wideo]

Z kolei, zdaniem doktora Łukasza Bernatowicza, poważne zastrzeżenia budzą przepisy dotyczące ochrony przed przejęciem spółek przez podmioty spoza Unii Europejskiej. Twierdzi on, że w wyniku zablokowania możliwości tego typu transakcji, wiele polskich podmiotów może zakończyć działalność. Zabraknie im bowiem wystarczającego finansowania z innych źródeł: - W praktyce oznacza to likwidację wielu miejsc pracy, wzrost bezrobocia i zmniejszenie wpływów budżetowych związanych z funkcjonowaniem tych firm na polskim rynku. Należy też zauważyć, że są to przepisy niezgodne zarówno z Konstytucją RP, jak i przepisami unijnymi.

Pomoc dla samorządów

- Natomiast osłona dla samorządów jest o tyleż słusznym, co niewystarczającym krokiem w celu poprawy ciężkiej sytuacji samorządów, związanej ze stanem gospodarki i uszczuplonymi dramatycznie dochodami tych podmiotów. Należałoby przede wszystkim zrezygnować z Janosikowego i skierować szerszy strumień dochodów podatkowych do kasy samorządowej, kosztem budżetu centralnego - uważa wiceprezes BCC.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska