Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tata nie płaci alimentów, to dziadek będzie! Dlaczego?

pio
- Mój syn to czarna owca w rodzinie - przyznaje starszy pan, mieszkaniec gminy Solec Kujawski. - Teraz my mamy przez niego same problemy.
- Mój syn to czarna owca w rodzinie - przyznaje starszy pan, mieszkaniec gminy Solec Kujawski. - Teraz my mamy przez niego same problemy. sxc.hu
- Syn nie dawał alimentów na dzieci. Była synowa teraz od nas, dziadków, chce pieniędzy. Może? - pyta czytelnik. Otóż może.

- Mój syn to czarna owca w rodzinie - przyznaje starszy pan, mieszkaniec gminy Solec Kujawski. - Teraz my mamy przez niego same problemy.

Syn przez wódkę stracił wszystko, co miał. Rodzinę - bo żona po rozwodzie wyjechała z dwójką dzieci za granicę. Mieszkanie - bo za długi stracił "normalne" i teraz mieszka w lokalu socjalnym, czyli tym o obniżonym standardzie.

No i pracę co chwilę traci. - Gdy jaką robotę łapie, to po kilku dniach nie stawia się w zakładzie. To dlatego, że pije, więc szef go wyrzuca.

Sąd na dwójkę dzieci tego mężczyzny przyznał alimenty w wysokości tysiąca złotych - po 500 na jedno.Bezrobotny ojciec na dzieci przez lata nie płacił. Zaczął dopiero parę miesięcy temu, gdy poszukał pracę dorywczą. Przekazuje częściowe kwoty, w sumie po 400-600 złotych miesięcznie.

Komornik nie miał wcześniej możliwości, żeby od niego pieniądze wyegzekwować. Przez cały czas to urząd gminy wypłacał - za niego - alimenty na dzieci dłużnika.

Takich przypadków są tysiące. Dosłownie. - W samej Bydgoszczy ze świadczeń z funduszu alimentacyjnego korzysta aktualnie 2730 wierzycielek - podają urzędnicy z Wydziału Zdrowia, Świadczeń i Polityki Społecznej w bydgoskim ratuszu. - Dostają pieniądze łącznie na 3595 dzieci.

Przeczytaj także: Rekordzista zalega 360 tysięcy złotych za alimenty!
Potem mogą pojawiać się schody. - Teraz okazuje się, że nasza była synowa wystąpiła do sądu. Chce, żebyśmy my, dziadkowie, płacili alimenty na dzieci, czyli nasze wnuki - opowiada starszy pan.
I pyta: - Dlaczego to my mamy być pociągani do spłaty długów, których narobił nasz syn? Przecież już teraz co miesiąc spłacamy inne jego długi.

Takie przypadki, rzadko, bo rzadko, ale się zdarzają.- Jeżeli egzekucja okazała się nieskuteczna, czyli gdy od dłużnika nie można wyegzekwować pieniędzy, wówczas sąd na rozprawie rozpatrzy pozew o nałożenie obowiązku alimentacyjnego na rodziców dłużnika - wyjaśnia Robert Damski, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej. - Jeśli sąd zdecyduje, że rodzice dłużnika mają płacić, w tym momencie stają się oni tzw. dłużnikami solidarnymi.

To znaczy? - To znaczy, że wraz ze swoim dzieckiem-dłużnikiem muszą płacić alimenty - odpowiada pan rzecznik.

Dziadek ma jednak następne wątpliwości:- Sąd przyznał przecież po 500 złotych alimentów na każde dziecko. Skoro syn zaczął spłacać, to dlaczego jeszcze my mamy płacić? Wychodzi podwójnie.

Robert Damski: - Syn spłaca zaległości, a jego rodzice przekazują bieżące alimenty.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska