O preferencyjne kredyty można starać się w Banku Gospodarstwa Krajowego.
Czynsz jest o wiele niższy od rynkowego
Dzięki niskiemu oprocentowaniu, umiarkowanym kosztom budowy oraz często również partycypacji najemców w kosztach realizacji inwestycji, stawki czynszu mogą być utrzymywane na niskim poziomie. Przeciętny czynsz w takim mieszkaniu jest zwykle o kilkadziesiąt procent niższy od rynkowego.
Mieszkania ze wsparciem BGK budują najczęściej Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS-y), ale coraz więcej zachęt pojawia się także dla innych inwestorów. Nowe przepisy ułatwią to spółdzielniom mieszkaniowym. Do zaangażowania się w program, czyli zaciągnięcia kredytu, ma wystarczyć decyzja zarządu spółdzielni, a nie walnego zgromadzenia jak dotychczas - kilka dni temu prezydent podpisał się pod zmianą w przepisach ułatwiających korzystanie ze społecznego najmu czynszowego.
Spółdzielnie mogą przeznaczać pieniądze z kredytu na mieszkania udostępniane na zasadzie lokatorskiego spółdzielczego prawa dla lokalu, a nie tylko lokale na wynajem.
Procedurę ubiegania się o kredyt uprości także zniesienie wymogu zawarcia umowy z gminą w przypadku inwestorów nienależących do samorządów. Ponadto spółdzielnie mieszkaniowe i prywatne TBS-y mogą pozyskać wykonawcę bez przetargu. Pozwolenie na budowę jest niezbędne dopiero na etapie podjęcia decyzji kredytowej przez BGK, a nie jako załącznik do wniosku, jak miało to miejsce do tej pory.
Wynajmujący mogą spać spokojnie, ponieważ zrezygnowano z weryfikacji ich dochodów co dwa lata. Spełniony warunek wysokości zarobków z dnia zawarcia umowy najmu nie zostanie zakwestionowany w przypadku np. awansu zawodowego.
Zrezygnowano także z najniższych limitów dochodów najemców, co znacząco podniosło limity dochodów najemców.
Kolejna możliwość starania się o preferencyjny kredyt z BGK pojawi się 1 września. Wówczas bank rozpocznie trwający jeden miesiąc nabór wniosków, które mogą składać TBS-y gminne i prywatne, spółki gminne niebędące TBS-ami oraz spółdzielnie mieszkaniowe.
- Dwa tysiące rodzin otrzymało klucze do wykończonych mieszkań z umiarkowanym czynszem, w standardzie nieustępującym tym z rynku deweloperskiego. Jednak takich mieszkań wciąż brakuje - mówi Dariusz Stachera, dyrektor zarządzający pionem programów mieszkaniowych w BGK. - We wrześniu zapraszamy wszystkie uprawnione podmioty do składania wniosków w siódmej edycji programu SBC, w której na inwestorów czeka pula pieniędzy na kredyty preferencyjne w kwocie przekraczającej 1,3 mld zł.
Jak wygląda budownictwo społeczne na Kujawach i Pomorzu?
Od 2007 roku oddano do użytku w regionie 1921 mieszkań komunalnych i socjalnych, najwięcej w gminach i miastach Toruń - 577, Grudziądz - 108, Świecie - 100 oraz 260 w mieście Inowrocław i 150 w Bydgoszczy. Z kolei w 2019 roku przekazano 69 takich mieszkań w gminie Toruń i sześć w gminie Szubin. W ramach Społecznego Budownictwa Czynszowego oddano zaś inwestycje w Bydgoszczy i Świeciu.
Budownictwo komunalne i socjalne w regionie [szczegóły]
![TBS-y i spółdzielnie mogą budować za tanie kredyty [zasady, mieszkania socjalne i komunalne w regionie]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/3e/4b/5d359ee9b396b_p.jpg?1563795178)
