Łagodne zimy sprawiają, że kleszczy jest coraz więcej. Szacuje się, że po ukłuciu ryzyko zachorowania na boleriozę, czyli najpopularniejszą chorobę przenoszoną przez kleszcze, wynosi 4 procent. Aby niebezpieczne patogeny przeniknęły do naszego organizmu wystarczy zaledwie kilka godzin żerowania, dlatego tak ważne jest, aby po spacerze w parku czy w lesie dokładnie obejrzeć swoje ciało.
Co zrobić żeby nie było kleszczy - co je odstrasza?
Nie istnieje żaden środek, który da nam stuprocentową gwarancję, że nie złapiemy kleszcza na zewnątrz. Skuteczną ochroną może być noszenie odzieży z długim rękawem oraz używanie preparatów, które odstraszają owady. Sprawdzą się również różnego rodzaju olejki - goździkowy, cytronelowy, olejek z drzewa herbacianego, tymiankowy, szałwiowy, z trawy cytrynowej, z mięty pieprzowej, ze słodkich migdałów, paczulowy.
W jakich godzinach jest najwięcej kleszczy i co je wabi?
Kleszcze najbardziej aktywne są w godzinach porannych i po godzinie 16:00. Przyciąga je zapach potu oraz perfum i dezodorantów, zwłaszcza tych z nutą wanilii. Niektórzy naukowcy twierdzą, że kleszcze ponadto przyciągają jasne kolory ubrań oraz... telefon komórkowy, bowiem pajęczaki te są czułe na promieniowanie elektromagnetyczne!
Gdzie na ciele mogą być kleszcze - tutaj najczęściej atakują
Kleszcze zawsze starają się wybrać takie miejsca na naszym ciele, gdzie skóra jest najdelikatniejsza i najcieńsza. Te obszary na ciele trzeba chronić przed kleszczami - szczegóły w galerii:
***
Przeczytaj także: Tak możesz odstraszyć muchy z domu - oto skuteczny trik. Wystarczy woreczek z wodą i monetami
