Przekroczenie limitów sprawi, że gospodarstwa domowe za każdą kolejną zużytą kWh płacić będą według cen i stawek obowiązujących w roku 2023, zaś w przypadku ofert wolnorynkowych - według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.
Jak donosi serwis o2.pl ustawa przewiduje, że na dodatkowe środki nie będą mogły liczyć osoby, które złożyły wniosek o dodatek węglowy lub węgiel z gwarantowaną ceną nie wyższą niż 996,60 zł za tonę (ustawa z 23 czerwca). "Dodatek elektryczny" nie przysługuje też gospodarstwom domowym objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego albo innego źródła ciepła (ustawa z 15 września).
Takie są zasady Zamrożenia Cen Energii 2022. Zobacz zmiany - wprowadzono dodatkowo upust za oszczędzanie
Przypomnijmy, że Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie odbiorców energii elektrycznej. Nowe przepisy przełożą się na brak wzrostu kosztów energii dla większości polskich rodzin.
Polskie rodziny nie zapłacą one wyższych rachunków za prąd do limitu 2 tys. kWh. Wyższy limit – do 2,6 tys. kWh – obejmie natomiast osoby z niepełnosprawnościami, a limit do 3 tys. kWh – rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.
Takie są zasady Zamrożenia Cen Energii 2022 - zobacz zasady
Wprowadzony zostanie też specjalny dodatek elektryczny dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła.
Z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r. skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych (odbiorcy tzw. grupy taryfowej G). Na nowe rozwiązanie rząd przeznaczy ok. 23 mld zł. Dokładne przepisy Zamrożenie Cen Energii i Dodatku Energetycznego 2022 podajemy w poniższej galerii.
