
4. DZIECI POSZŁY NA STUDIA
W wielu przypadkach "szary rozwód" występuje, gdy dzieci osiągnęły wiek studencki. Często gdzieś po drodze jedno lub oboje partnerów decyduje, że pozostaną w związku, dopóki dzieci nie pójdą na studia. Pary bardzo skupiają się na wychowywaniu dzieci i przestają budować własny związek. Ich relacja ostatecznie sprowadza się do upewnienia się, że z dziećmi wszystko w porządku. Gdy dzieci stają się bardziej niezależne, rodzice zaczynają realizować własne interesy, pasje i przedsięwzięcia, żyjąc równolegle a nawet rozbieżnie do partnera. Dwie osoby wprawdzie mieszkają razem, ale nie skupiają się na swoim związku i relacji, stają się bardziej jak współlokatorzy. Ten brak inwestycji w związek może oznaczać, że wkrótce nadejdzie rozwód.

5. MASZ WIELU ROZWIEDZIONYCH PRZYJACIÓŁ
Chociaż ludzie nie zawsze naśladują swoich przyjaciół, nie jest to dobry znak, jeśli współmałżonek stale spędza czas z rozwodnikami. Zdaniem terapeutów, osoba, która myśli o rozwodzie, spędza dużo czasu z rozwiedzionymi przyjaciółmi, opowiada o tym, jak bardzo jest nieszczęśliwa w małżeństwie a rozwiedzeni przyjaciele zachęcają do rozwodu - tak jak oni to zrobili. Oczywiście nie chodzi o to, by mówić swojemu partnerowi, z kim może spędzać czas. Eksperci twierdzą jednak, że warto zwrócić uwagę, czy w ich kręgu jest dużo ludzi, którzy niedawno się rozstali.

W Polsce oficjalnymi, podawanymi najczęściej w aktach rozwodowych przyczynami rozpadu małżeństw są:
- niedochowanie wierności,
- niezgodność charakterów,
- nadużywanie alkoholu przez partnera,
- nieporozumienia finansowe małżonków.

Według terapeutów, głównymi przyczynami rozwodów są:
- brak komunikacji w związku,
- poczucie "bycia w pułapce",
- niespełnienie oczekiwań,
- niezwykle różne osobowości (a raczej niekompatybilne),
- zmiana priorytetów,
- brak zaufania do partnera.
Upływ czasu, rutyna, zniszczenie związku, większe prawdopodobieństwo spotkania się z osobą trzecią lub niewierności to czynniki, które mają szczególny wpływ w przypadku "siwego rozwodu". Przyczyny te mają z czasem tendencję do nasilania się, przez co mają większy wpływ na związek, co kończy się rozwodem.