Sezon działkowy w pełni, także ogrodnicy są już w trakcie pielęgnowania swoich terenów. W maju dobrze nie tylko zająć się sadzeniem nowych roślin, ale także zadbaniem o te, które już zostały posadzone wcześniej. Kto z nas nie zwraca co roku uwagi na zapach bzu lub konwalii? Już niedługo zaczną pachnieć inne kwiaty!
Maj to czas wzmożonych prac na działce i w ogrodzie
Drzewka i rośliny z doniczek można już posadzić do gruntu. W maju wielu pasjonatów stawia na iglaki, a z egzotycznych roślin na rododendrony. W sadach powoli kwitną za to śliwy, czereśnie lub wiśnie. W ciepłe dni należy sprawdzić zawiązki i usunąć te, które nie rozwijają się prawidłowo. Dzięki temu końcowe plony w postaci owoców będą obfite i zadowalające. Niektóre rośliny przekwitają i amatorzy domowych upraw muszą pamiętać, by usuwać zaschnięte części roślin cebulkowych lub krzewów.
Co warto posadzić w maju?
Ogrodnicy przypominają, że w maju dobrze przyjmą się rozsady niektórych kwiatów. Można posadzić m.in. bratki ogrodowe, petunie, werbeny, pelargonie oraz begonie. Do gruntu zaś z chęcią powędrują nagietki lub maciejki, a w drugiej połowie miesiąca dalie lub mieczyki. Majowe dni sprzyjają warzywom. W domowym warzywniku można posadzić rozsady pomidorów lub ogórków, a do ziemi dać nasiona kukurydzy.
- Trzeba jednak zachować rozsądek i kupować tylko, to co faktycznie jest nam potrzebne. W przeciwnym razie staniemy się posiadaczami roślin, które niekoniecznie będą pasować do naszego ogrodu lub będą w przyszłości bardzo kłopotliwe – np. zbyt ekspansywne (zaduszą inne rośliny) lub za szybko urosną (zacienią rabaty) - przestrzega Polski Związek Działkowców.
W sezonie wiosennym trzeba uważać nie tylko na szkodniki, ale też chwasty. Póki nie rozrosną się po całym ogrodzie lub działce, warto je wyrwać. Co istotne, niezbędne są regularne podlewanie oraz pielenie.
Zobacz, jak wygląda kalendarz ogrodnika w maju:
