
Trzmielina Fortune`a
Trzmielina Fortune`a (Euonymus Fortunei) to niewielki krzew. Obecnie trzmieliny mają bardzo wiele odmian, różniących się ubarwieniem liści, ale też tempem wzrostu i docelową wielkością. Pędy niektórych odmian mogą piąć się po podporach lub płożyć po ziemi. Pięknie prezentują się też rośliny szczepione na pniu, które wyglądają jak niewielkie drzewka. Trzmieliny mają gęste, owalne liście, które wyglądają jak pomalowane – najczęściej mają białe lub żółte i kremowe wzory. Jedną z zalet tych roślin jest to, że nie zrzucają liści na zimę.
Trzmieliny Fortune`a można uprawiać w ogrodach, ale też większych donicach na balkonach i tarasach. Lubią słońce, ale mogą rosnąć też w półcieniu, najlepiej w jakimś osłoniętym od wiatru miejscu. Preferują żyzne i wilgotne podłoże, ale w praktyce radzą sobie na każdej typowej ziemi ogrodowej. W zimniejszych regionach Polski warto zabezpieczać je na zimę (szczególnie rośliny uprawiane w donicach).
Bardzo podobna pod względem wyglądu i wymagań jest też trzmielina japońska, jednak jest trochę bardziej wrażliwa na mróz.

Wietlica japońska
Wietlica japońska (Athyrium niponicum) to przepiękna paproć ogrodowa. Dorasta do ok. 50 cm wys. i ma odmiany o kolorowo ubarwionych liściach. Najczęściej są one srebrzysto-zielone-fioletowe, ale są też odmiany z dodatkiem purpury lub czerwieni, albo tylko srebrzysto-zielone. Warto zwrócić uwagę m.in. na odmiany Metallicum, Burgundy Red, Siver Falls.
Te paprocie trzeba sadzić w półcieniu, wtedy ich liście najładniej wybarwią się. Potrzebują też wilgotnej i próchniczej ziemi. Nie są całkowicie odporne na mróz, ale dobrze zimują jeśli mają otulinę z liści opadłych z drzew (dobrze je sadzić właśnie pod liściastymi drzewami i nie wygrabiać liści na zimę).

Wilec ziemniaczany
Wilec ziemniaczany (Ipomoea batatas) to piękne pnącze, które w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność. Ma duże, dekoracyjne i bardzo zróżnicowane liście – mogą one mieć różne kształty i kolory. Oprócz różnych odcieni zieleni są też złotawe, ale także – intensywnie fioletowe, purpurowe lub cieniowane kombinacje tych kolorów.
Wilce są doskonałym uzupełnieniem kompozycji kwiatowych w wiszących lub wysokich doniczkach, ale można je sadzić także w ogrodach – wtedy ich pędy będą płożyć się po ziemi, a liście wypełniać miejsce między innymi roślinami. Można te także prowadzić na podporach.
Wilce muszą mieć ciepłe, zaciszne i słoneczne miejsce (pochodzą z tropików), trzeba też zadbać o żyzne i wilgotne podłoże. Uprawia się je jako rośliny jednoroczne (są wrażliwe na zimno).

Winnik zmienny Elegans
Winnik zmienny (Ampelopsis brevipedunculata) to łatwe w uprawie pnącze spokrewnione z winoroślą. Gatunek ma zielone liście, ale jest jego piękna odmiana Elegans o znacznie efektowniejszym ubarwieniu. Jej liście są zielono-biało-różowe, a kolory tworzą nieregularne wzory i plamki. Dodatkową ozdobą winnika są owoce w nietypowym, niebieskim kolorze, które pojawiają się jesienią. Pędy winnika Elegans dorastają do 2-3 m długości i chętnie pną się po podporach, mogą też się płożyć. W miarę potrzeby można je przycinać. Roślina nadaje się do ogrodów i większych donic na balkony i tarasy.
Winnik zmienny może rosnąć w słońcu lub półcieniu, ale w jasnym miejscu lepiej się wybarwia. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatru. Trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu, ale ziemia nie może być mokra (podłoże powinno być przepuszczalne).