Spis treści
Sezon na kleszcze. Co robić, gdy ugryzie nas insekt?
Wycieczka na łono natury w okresie wiosenno-letnim stwarza zagrożenie w postaci kleszczy. Osobniki są nosicielami boreliozy, mogą też powodować kleszczowe zapalenie mózgu. Gdy zauważymy na ciele małego robaczka, trzeba działać szybko. Nie zawsze trzeba udać się do lekarza, kleszcza można usunąć w domu. Im szybciej go wyjmiemy, tym zmniejszy się ryzyko zakażenia. Specjaliści oceniają, że należy to zrobić do 12 godzin od momentu ukąszenia.
Tu spotkasz kleszcze
Pajęczaki lubują się w zieleni, a więc można je spotkać praktycznie wszędzie, nawet w przydomowym ogrodzie. O ile ostrożność i dokładne oglądanie ciała po każdym przebywaniu w środowisku są ważne, o tyle można stosować pewne zabezpieczenia. Istnieją rośliny, które odstraszają kleszcze. Dobrze posadzić je w otoczeniu, aby choć trochę zniechęcić insekty do żerowania w naszym pobliżu.
Człowiek nie jest w stanie wyeliminować przyrody, drzewa czy trawy spotkamy na każdym kroku. Kleszcze źle jednak reagują na niektóre zapachy, ich obecność w ogrodzie może sprawić, że będą nas omijały z daleka. Co ciekawe, niektóre krzewy, zioła i kwiaty mogą też działać odstraszająco na komary lub meszki.
Te rośliny musisz mieć w ogrodzie, odstraszą kleszcze
Intensywnie pachnące kwiaty lawendy odstraszają kleszcze, jak również komary – czytamy na stronie Rodzinnych Ogródków Działkowych w Łomży.
Część roślin wydziela olejki, które zniechęcająco działają na wiele owadów, w tym właśnie kleszcze. Niektóre mają też substancje toksyczne, które porażają mięśnie i nerwy insektów, to np. złocień dalmatyński.
Oto rośliny, które warto mieć w ogrodzie i na działce, aby odstraszyć kleszcze:
- wrotycz pospolity,
- lawenda wąskolistna,
- rozmaryn lekarski,
- kocimiętka,
- mięta,
- pelargonia,
- aksamitka,
- złocień dalmatyński,
- bylica piołun,
- tatarak.
Kleszcze nie lubią intensywnych zapachów, a więc doskonałą opcją na ich odstraszenie może być stosowanie oprysków z goździków, cynamonu lub cebuli.
Doświadczeni ogrodnicy radzą też, aby regularnie dbać o przestrzeń roślinną, m.in. kosić trawy, usuwać chwasty, poszerzać ścieżki, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z roślinami.
