https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te smartfony są najbardziej promieniotwórcze. Te modele emitują promieniowanie elektromagnetyczne

MIKIR, S
Na kolejnych slajdach przedstawiamy 15 modeli smartfonów, które wydzielają najwięcej promieniowania elektromagnetycznego. Zestawienie przygotował Niemiecki Federalny Urząd ds. Ochrony przed promieniowaniem. Na kolejnych slajdach zdjęcia modeli oraz wartości promieniowania, jakie emitują urządzenia >>>
Na kolejnych slajdach przedstawiamy 15 modeli smartfonów, które wydzielają najwięcej promieniowania elektromagnetycznego. Zestawienie przygotował Niemiecki Federalny Urząd ds. Ochrony przed promieniowaniem. Na kolejnych slajdach zdjęcia modeli oraz wartości promieniowania, jakie emitują urządzenia >>> Pixabay
W erze cyfryzacji telefony komórkowe stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Wraz z ich powszechnością pojawiają się jednak pewne obawy dotyczące wpływu promieniowania elektromagnetycznego na zdrowie człowieka. Niemiecki Federalny Urząd ds. Ochrony przed Promieniowaniem opublikował niedawno listę smartfonów emitujących najwięcej promieniowania. Czy powinniśmy się obawiać?

Fakty o promieniowaniu telefonów komórkowych

Według naukowców część fal radiowych emitowanych przez smartfony jest pochłaniana przez ludzką głowę. Maksymalna moc wyjściowa telefonu komórkowego jest regulowana przez normy ustalane przez odpowiednie agencje w poszczególnych krajach. W większości przypadków telefony dostosowują moc do panujących warunków, co zmniejsza potencjalne ryzyko.

W praktyce oznacza to, że większość telefonów komórkowych dostępnych na rynku jest bezpieczna w użytkowaniu. Mimo to, warto mieć świadomość, że niektóre modele emitują większe ilości promieniowania elektromagnetycznego niż inne.

Badania na temat związku między telefonami komórkowymi a nowotworami

Badania dotyczące związku między używaniem telefonów komórkowych a ryzykiem rozwoju nowotworów dają mieszane wyniki. W 2006 roku w Danii opublikowano raport, który nie wykazał zwiększenia ryzyka zachorowań na nowotwory złośliwe.

Jednakże inne badania, takie jak te przeprowadzone przez szwedzki Instytut Karolinska w 2004 roku, sugerują związek między używaniem telefonów a wzrostem ryzyka wystąpienia nowotworów złośliwych mózgu. Jest to jednak temat nadal wymagający dalszych badań i obserwacji.

Bezpieczne korzystanie z telefonów komórkowych

Według Europejskiej Unii Radiokomunikacyjnej, dopuszczalny limit współczynnika SAR (Specyficzna Absorpcja Promieniowania) na telefon wynosi 2 W na 1 kilogram masy ciała i głowy. To oznacza, że większość telefonów komórkowych dostępnych na rynku jest bezpieczna w użytkowaniu.

Mimo obaw, naukowe dowody na temat szkodliwości promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez telefony komórkowe są niejednoznaczne. Istnieją zalecenia dotyczące bezpiecznego użytkowania tych urządzeń, a większość telefonów dostępnych na rynku spełnia normy bezpieczeństwa.

Smartfony emitujące największe promieniowanie elektromagnetyczne

W poniższej galerii znajduje się lista smartfonów emitujących największe promieniowanie elektromagnetyczne według Niemieckiego Federalnego Urzędu ds. Ochrony przed Promieniowaniem. Pełne informacje na ten temat znajdziesz w galerii artykułu.

Specjaliści uspokajają, że nie trzeba mieć wielkich obaw związanych z promieniowaniem telefonów, które są dopuszczone na polskim rynku. W przypadku nagrzewania ciała, istnieje wskaźnik nazywany SAR (Specific Absorption Rate), wskazujący jak dużo energii zostaje wytworzona w organizmie w czasie ekspozycji na pole elektromagnetyczne. Od pewnego czasu wielkość SAR przypisywana jest telefonom komórkowym. Konstruowane są rankingi, w których poszczególni wytwórcy prześcigają się w podawaniu coraz to mniejszych wartości. Z definicji SAR wynika, że jest on miarą energii absorbowanej przez organizm człowieka, a zatem co ma oznaczać związanie tej wielkości z urządzeniem emitującym energię a nie obiektem (człowiek) ją pochłaniającym. W polskich przepisach środowiskowych parametr SAR nie występuje - mówi prof. dr hab. inż. Andrzej Krawczyk.

- Znakomita większość wyników badań pokazuje, że poziomy SAR w telefonach komórkowych są znacznie niższe od podawanych przez przepisy większości krajów UE. Mimo wielu badań i informacji na temat bezpieczeństwa telefonów komórkowych, wciąż w przestrzeni publicznej funkcjonują mity i informacje, które nie są poparte naukowymi dowodami, ani nie wynikają z przepisów normatywnych - dodaje Prezes Polskiego Towarzystwa Zastosowań Elektromagnetyzmu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska