Fakty o promieniowaniu telefonów komórkowych
Według naukowców część fal radiowych emitowanych przez smartfony jest pochłaniana przez ludzką głowę. Maksymalna moc wyjściowa telefonu komórkowego jest regulowana przez normy ustalane przez odpowiednie agencje w poszczególnych krajach. W większości przypadków telefony dostosowują moc do panujących warunków, co zmniejsza potencjalne ryzyko.
W praktyce oznacza to, że większość telefonów komórkowych dostępnych na rynku jest bezpieczna w użytkowaniu. Mimo to, warto mieć świadomość, że niektóre modele emitują większe ilości promieniowania elektromagnetycznego niż inne.
Badania na temat związku między telefonami komórkowymi a nowotworami
Badania dotyczące związku między używaniem telefonów komórkowych a ryzykiem rozwoju nowotworów dają mieszane wyniki. W 2006 roku w Danii opublikowano raport, który nie wykazał zwiększenia ryzyka zachorowań na nowotwory złośliwe.
Jednakże inne badania, takie jak te przeprowadzone przez szwedzki Instytut Karolinska w 2004 roku, sugerują związek między używaniem telefonów a wzrostem ryzyka wystąpienia nowotworów złośliwych mózgu. Jest to jednak temat nadal wymagający dalszych badań i obserwacji.
Bezpieczne korzystanie z telefonów komórkowych
Według Europejskiej Unii Radiokomunikacyjnej, dopuszczalny limit współczynnika SAR (Specyficzna Absorpcja Promieniowania) na telefon wynosi 2 W na 1 kilogram masy ciała i głowy. To oznacza, że większość telefonów komórkowych dostępnych na rynku jest bezpieczna w użytkowaniu.
Mimo obaw, naukowe dowody na temat szkodliwości promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez telefony komórkowe są niejednoznaczne. Istnieją zalecenia dotyczące bezpiecznego użytkowania tych urządzeń, a większość telefonów dostępnych na rynku spełnia normy bezpieczeństwa.
Smartfony emitujące największe promieniowanie elektromagnetyczne
W poniższej galerii znajduje się lista smartfonów emitujących największe promieniowanie elektromagnetyczne według Niemieckiego Federalnego Urzędu ds. Ochrony przed Promieniowaniem. Pełne informacje na ten temat znajdziesz w galerii artykułu.
Specjaliści uspokajają, że nie trzeba mieć wielkich obaw związanych z promieniowaniem telefonów, które są dopuszczone na polskim rynku. W przypadku nagrzewania ciała, istnieje wskaźnik nazywany SAR (Specific Absorption Rate), wskazujący jak dużo energii zostaje wytworzona w organizmie w czasie ekspozycji na pole elektromagnetyczne. Od pewnego czasu wielkość SAR przypisywana jest telefonom komórkowym. Konstruowane są rankingi, w których poszczególni wytwórcy prześcigają się w podawaniu coraz to mniejszych wartości. Z definicji SAR wynika, że jest on miarą energii absorbowanej przez organizm człowieka, a zatem co ma oznaczać związanie tej wielkości z urządzeniem emitującym energię a nie obiektem (człowiek) ją pochłaniającym. W polskich przepisach środowiskowych parametr SAR nie występuje - mówi prof. dr hab. inż. Andrzej Krawczyk.
- Znakomita większość wyników badań pokazuje, że poziomy SAR w telefonach komórkowych są znacznie niższe od podawanych przez przepisy większości krajów UE. Mimo wielu badań i informacji na temat bezpieczeństwa telefonów komórkowych, wciąż w przestrzeni publicznej funkcjonują mity i informacje, które nie są poparte naukowymi dowodami, ani nie wynikają z przepisów normatywnych - dodaje Prezes Polskiego Towarzystwa Zastosowań Elektromagnetyzmu.
