Mobbing w pracy. Jak go rozpoznać?
Świadome i uporczywe nękanie pracownika może skutkować brakiem efektywności, obniżoną samooceną, a także stanami lękowymi. Pracownik, który stał się ofiarą mobbingu może ubiegać się o zadośćuczynienie.
Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, które polegają na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu go. Mobbing występuje gdy działania te lub zachowania wywołują u pracownika zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodują lub mają na celu jego poniżenie lub ośmieszenie, a także izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.
Wyzwiska, izolowanie pracownika, ignorowanie i lekceważenie to tylko niektóre zachowania, które świadczą o mobbingu. Sprawdź w naszej galerii sygnały, które powinny cię niepokoić w pracy. To mogą być pierwsze oznaki mobbingu.
Jak pracodawca może przeciwdziałać mobbingowi:
- podejmować działania, które mają na celu niedopuszczanie do występowania mobbingu
- reagować na wystąpienie zachowań, które klasyfikuje się jako mobbing
Nie ma określonego katalogu zachowania sprawcy, które zostaną zinterpretowane jako mobbing. Każdy mobber może działać w indywidualny sposób i dopuszczać się zachowań w niespotykanej wcześniej formie.
