Zobacz: Nowe technikum nie jest w Świeciu potrzebne? Radny powiatowy ma wątpliwości
W odpowiedzi na przesłane dwa pytania dotyczące materiału przekazanego do Redakcji Gazety Pomorskiej przez radnego Adama Knapika oraz w związku z treścią artykułu z 10 kwietnia 2013 r. [LINK], informuję:
Ad 1. Czy zawarto porozumienie z Mondi Świecie lub innym zakładem papierniczym odnośnie zajęć specjalizacyjnych dla uczniów Technikum nr 2?
Odp. Takiego porozumienia nie zawarto, ponieważ z przyczyn prawnych nie można było tego uczynić. Administracja publiczna działa na podstawie prawa i w granicach prawa i nie może działać samoistnie (bez podstawy prawnej). Taką podstawą prawną do kształcenia w konkretnym zawodzie jest uchwała Zarządu Powiatu (nie Rady). W chwili obecnej została dopiero utworzona szkoła pod nazwą Technikum nr 2 w Świeciu, natomiast decyzji o kształceniu w zawodzie Technik papiernictwa Zarząd Powiatu Świeckiego jeszcze nie podjął, gdyż dopiero 5 kwietnia 2013 r. Wojewódzka Rada Zatrudnienia wydała pozytywną opinię o podjęciu kształcenia w tym zawodzie. Opinia Powiatowej Rady Zatrudnienia jest również pozytywna i została wydana już 1 marca 2013 r.
A 2. Czy planuje się zawarcie takiego porozumienia, czy może nie jest ono warunkiem dobrego kształcenia papierników?
Odp. W tym momencie muszę wyjaśnić, iż nie jest planowane zawarcie "porozumienia odnośnie zajęć specjalizacyjnych", gdyż takich zajęć nie przewiduje podstawa programowa dla zawodu Technik papiernictwa. Konstrukcja pytania sugeruje, iż jedynym możliwym jest rozwiązanie przyjęte przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu, gdzie w toku kształcenia na kierunkach Technik mechanik i Technik mechatronik wprowadzono na podstawie porozumienia z Mondi dodatkowe zajęcia specjalizacyjne. Nie jest to jednak rozwiązanie optymalne dla kształcenia w zawodzie Technik papiernictwa, w którym to dotychczas w naszym województwie nie kształcono. Dla uczniów tego kierunku szkoła planuje zawarcie umów o praktyczną naukę zawodu z kilkoma zakładami papierniczymi, także z Mondi, tak aby objąć całość treści programowych obowiązujących w dwóch kwalifikacjach zaplanowanych dla tego zawodu po reformie; A 57. Produkcja mas włóknistych i wyrobów papierniczych i A58. Przetwórstwo wytworów papierniczych. Praktyki dla tego zawodu są planowane w trzeciej klasie technikum. Obecnie szkoła jest we wstępnej fazie realizacji przedsięwzięcia, jakim jest uruchomienie kształcenia w czteroletnim technikum w zawodzie Technik papiernictwa. Jeszcze nie utworzono technikum, został dopiero nawiązany kontakt z Mondi, a już został rozpoczęta antykampania przez radnego Adama Knapika i niektóre osoby z klubu PO. Z ust tych osób w czasie posiedzenia komisji oraz na sesji Rady Powiatu padło tak wiele niemerytorycznych i wzajemnie sprzecznych wypowiedzi mających zaszkodzić pomysłowi kształcenia w tym zawodzie, że nie mam wątpliwości co do rzeczywistych intencji. Jest to, moim zdaniem, fałszywa troska o edukację. W rzeczywistości chodzi natomiast o eliminację działań szkoły, której oferta edukacyjna może naprawdę być atrakcyjna. Szkoła przygotowuje dopiero swoje propozycje dotyczące współpracy z pracodawcami. Byłoby jednak nieporozumieniem i nieroztropnością wypowiadanie się w mediach na temat takich szczegółów w chwili obecnej. Całość dyskusji na posiedzeniach komisji oraz sesji Rady Powiatu uwzględniającą pełną argumentacje osób w niej uczestniczących będzie można poznać z protokołów, które zostaną zamieszczone na stronie www. http://bip.powiat.swiecki.lo.pl do czego wszystkich zachęcam.
Jednocześnie, wyrażam wątpliwości co do rzetelności i sposobu powstania samego artykuły (Nie) potrzebna konkurencja. W posiedzeniach komisji i w sesji Rady Powiatu nie uczestniczył żaden przedstawiciel redakcji, nie zostały jeszcze opublikowane materiały z tych gremiów, natomiast powstał artykuł będący ewidentną antyreklamą dla tworzonego technikum. Jako dyrektor placówki, do której odnoszą się zawarte w artykule treści zostałem zapytany w formie zaledwie dwóch wyżej wymienionych pytań na jeden dzień przed publikacją. Należy zadać pytanie czy radny Knapik w chwili powstawania artykułu miał takie same możliwości? Czy nie jest to artykuł sponsorowany? W jakiej roli pan Adam Knapik uczestniczył w komisjach i sesji Rady Powiatu, radnego czy dziennikarza? Czy prowadzenie swoistej antyreklamy nie służy wyeliminowaniu oferty, które być może stałaby się zbyt atrakcyjną i konkurencyjną dla innych szkół?
Niniejszym oświadczam, że nie wyrażam, zgody na dokonywanie w zamieszczonym tekście jakichkolwiek zmian i skrótów, ani na użycie sformułowanych przez mnie wypowiedzi wyrwanych z kontekstu.
Adam Kufel, Dyrektor ZSOiP w Świeciu