Na razie nic nie zapowiada całkowitego zniesienia abonamentu RTV, co oznaczałoby finansowanie mediów publicznych z wyłącznie z budżetu państwa. A na to rozwiązanie czeka wiele osób.
Co prawda do końca listopada mają trwać prace nad nową ustawą medialną, jednak wejdzie ona w życie nie wcześniej niż w 2026 roku. W przyszłym roku nie można oczekiwać zmian w tym zakresie.
Zwolnienie z opłat za abonament RTV
Do tej pory część osób była zwolniona z płacenia abonamentu RTV – w tej grupie byli niektórzy seniorzy. Warunkiem było ukończenie 60 lat, posiadanie prawa do emerytury i otrzymywanie świadczenia niższego niż 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Emeryci musieli wypełnić formularz na poczcie i przedstawić dokument potwierdzający wysokość świadczenia. Co jednak z osobami pobierającymi rentę rodzinną?
Renta rodzinna a abonament RTV
Niektórzy seniorzy decydowali się na rezygnację ze swojego świadczenia emerytalnego na rzecz renty rodzinnej. Według Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji taka osoba musi płacić abonament RTV, ponieważ nie może przedstawić na poczcie dokumentu potwierdzającego wysokość swojej emerytury, a to warunek niezbędny do uzyskania zwolnienia z opłat.
Renta wdowia a abonament RTV
Już od stycznia 2025 emeryci mogą otrzymywać rentę wdowią. Dodatkowe pieniądze na pewno ucieszą seniorów, ale przez część z nich będzie przez to musiała płacić abonament RTV. Dlaczego? Wszystko przez to, że ich świadczenia przekroczą ustawowe minimum, a to jest warunkiem niezbędnym do uzyskania zwolnienia z opłat.
Na dzień dzisiejszy ani renta wdowia, ani renta rodzinna nie znajduje się na liście świadczeń, które uprawniają seniorów do zwolenianie z abonamenty RTV.
Przypomnijmy, że osoby które nie opłaciły abonamentu mogą zostać wezwane do uregulowania zaległości sięgających pięciu lat wstecz. W przypadku braku zapłaty egzekucją należności zajmie się fiskus, który może nawet zająć część emerytury. Szerzej pisaliśmy o tym w tym artykule.
