Spis treści
IMGW opublikował eksperymentalną prognozę na najbliższe miesiące. Choć znaczna część pory roku nie przyniesie anomaliów, czekają nas zarówno chłodne, jak i gorące dni.
Marzec jak zawsze, chłodny kwiecień
W marcu w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza utrzyma się w normie wieloletniej z lat 1991-2020, z kolei w większości regionów zawrze się w niej suma opadów, jedynie na południu prognozuje się więcej deszczu w poszczególnych tygodniach. Według eksperymentalnych modeli na słupkach termometrów zobaczymy przeważnie od 0 do 5 stopni Celsjusza.
Nieco zawirowań przyniesie kwiecień. Niestety, mowa tu nie o skokach temperatur, a o spadkach. W całym kraju średnia miesięczna temperatura będzie kształtować się poniżej normy wieloletniej, dodatkowo wystąpi więcej opadów deszczu. Maksymalna wartość na termometrach w ciągu dnia może sięgnąć 10 stopni Celsjusza.
Stabilny maj, wyjątkowo ciepły czerwiec
Po pogodowym rollercoasterze, jaki zafunduje kwiecień, maj wyda się bardzo spokojnym i stabilnym miesiącem. Temperatura i opady będą zawierać się w zakresie normy wieloletniej. Choć na t-shirt i szorty jeszcze za wcześnie, lekka kurtka przy 10-14 stopniach Celsjusza pozwoli poczuć powiew wiosny.
Fani ciepła odczują je w czerwcu. Zarówno temperatura, jak i suma opadów, będą powyżej normy. Na słupkach termometrów zobaczymy powyżej 18 stopni w niektórych regionach.
Źródło: IMGW
