Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tegoroczny Festiwal Smaku w Grucznie będzie największy ze wszystkich?

(aga)
Mariusz Rosiński (z lewej) konserwuje stare urządzenia, które zdobywa Jarosław Pająkowski.
Mariusz Rosiński (z lewej) konserwuje stare urządzenia, które zdobywa Jarosław Pająkowski. Agnieszka Romanowicz
Liczba wystawców, chętnych pokazać się podczas Festiwalu Smaku w Grucznie, przekroczyła możliwości organizatorów. Tegoroczna impreza zapowiada się jeszcze większa niż przed laty!

Już 24 i 25 sierpnia odbędzie się ósma edycja Festiwalu Smaku w Grucznie. Zgłoszenia od wystawców oraz wytwórców gotowych zmierzyć się w konkursie na Smak Roku 2013 zostały właśnie zamknięte.

- Niestety, nie mogliśmy przyjąć wszystkich wystawców. Odmówiliśmy około 70 chętnym, 110 się udało. Dolina przy Starym Młynie w Grucznie nie jest w stanie pomieścić więcej stoisk - tłumaczy Jarosław Pająkowski, komisarz Festiwalu Smaku w Grucznie.

Oscypki w szałasie

To dobitny dowód na to, że tegoroczny festiwal będzie jeszcze większy od poprzednich, a potrafiło go odwiedzić nawet 40 tysięcy osób!

Zobacz: Bimber zagryzany wileńską słoniną - Festiwal Smaku w Grucznie za nami [zdjęcia]

Organizatorzy przygotowują dla nich nowe atrakcje. - Swoje stoisko u nas będzie miał oscypkowy mistrz Wojciech Komperda - zaznacza komisarz. - Pokaz wyrobu oscypków i strzyżenia owiec odbędzie się w szałasie pasterskim - budowli, która w tym sezonie urozmaici przestrzeń przy młynie w Grucznie.

Nowością będą też stoiska serowarówwłoskich winiarzy oraz wystawa prac białoruskich malarzy. - Artystów z górnej półki nie tylko za Bugiem - zaznacza Pająkowski. - Dwa tygodnie przed festiwalem wezmą oni udział w plenerze malarskim w Grucznie. To zaszczyt, bo mowa o artystach, którzy tworzą na zlecenie Watykanu i wybrednych, japońskich klientów.

Nowe - stare sprzęty

Częścią festiwalu będzie też, jak zawsze, pokaz starych maszyn. Jednak co roku przybywa ich Towarzystwu Przyjaciół Dolnej Wisły. Tym razem, oprócz dawnych pras do wyciskania oleju, pił do cięcia lodu czy starych ciągników, będzie można też podziwiać maszyny do wyrobu cukierków (na zdjęciu) oraz urządzenia służące do wytwarzania małych i dużych hostii, a także świątecznych opłatków. TPDW eksponuje również wirówkę do produkcji specjalnego, opłatkowego ciasta, liczne naczynia miedziane do smażenia powideł, szufle i inne sprzęty, na które dziś ciężko trafić w gospodarstwie.

Chrzan smakuje z miodem

Jednak sednem Festiwalu Smaku jest promocja produktów wytwarzanych przez nasze babcie, smaków lokalnych i sezonowych. - W tegorocznym konkursie na Smak Roku będzie sporo takich ciekawostek. Wśród nich chrzan na miodzie, doskonały dodatek do wędlin i mięs - zdradza komisarz.

Patronat prasowy nad Festiwalem Smaku w Grucznie od początku sprawuje "Gazeta Pomorska".

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska