W jakich miesiącach jest najwięcej kleszczy? Kiedy jest sezon na kleszcze?
Szczyt aktywności kleszczy przypada na maj-czerwiec i wrzesień-październik (sezon grzybowy). Ze względu na ciepłe zimy, okres żerowania kleszczy może się wydłużać w zależności od temperatury, nawet do listopada. W ciągu dnia kleszcze są najbardziej aktywne od pierwszej rosy do południa, a potem od godz. 16:00 do zmroku.
Czego boją się kleszcze?
Kleszcze to pasożyty, do przeżycia potrzebują krwi. Potrafią być wczepione w skórę swojego żywiciela (człowieka lub zwierzęcia) nawet przez 15 dni! Przenoszą groźne choroby. Ochrona przed kleszczami powinna być nawykiem każdego, kto w okresie wzmożonej aktywności kleszczy przebywa w lasach, parkach, na łąkach, w pobliżu zbiorników wodnych. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na ochronę dzieci.
Kwas mrówkowy - wyjątkowo szkodliwy dla kleszczy
Wydzielany przez mrówki kwas mrówkowy jest wyjątkowo szkodliwy dla tych pajęczaków. Mrówki chętnie polują na kleszcze, to pożywienie bogate w białko. Na łowy potrafią wybrać się nawet do 20 metrów od mrowiska. Kleszcze wręcz uciekają przed mrówkami. To jest sposób, który można wykorzystać, by uchronić się przed ugryzieniem przez kleszcza.
Jeśli planujesz spędzić czas w środowisku, w którym bytują kleszcze, połóż swoje ubranie (np. T-shirt czy bluzę) na mrowisku, zostaw na około 20 minut, potem wytrzep porządnie. W ten sposób na ubraniach zostanie zapach mrówek, co będzie odstraszaczem dla kleszczy.
Jaki jest najskuteczniejszy środek na kleszcze? Co naturalnego stosować przeciw kleszczom?
Kwas mrówkowy to skuteczny odstraszacz kleszczy, nie zawsze jednak mamy pod ręką mrowisko. Na szczęście, są sprawdzone, domowe sposoby ochrony przed kleszczami, a składniki masz w domu, albo kupisz je w pobliskim sklepie. Zobacz, jak się chronić przed kleszczami:
Jakie choroby przenoszą kleszcze?
- borelioza z Lyme,
- anaplazmoza,
- bartoneloza,
- gorączka Q,
- tularemia,
- kleszczowe zapalenie mózgu,
- babeszjoza,
- riketsjozy.