https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Telepraca

(d-ka)
Jednym ze sposobów zatrudnienia w domu jest telepraca. Minimalizuje koszty pracodawcy jedynie do należnego pracownikowi wynagrodzenia. Dla osoby zatrudnionej oznacza możliwość swobodnego dysponowania czasem.

     W literaturze brak jest jednoznacznej definicji telepracy. Przyjmuje się, że polega ona na wykonywaniu obowiązków służbowych z dala od firmy - za pomocą komputera i telefonu.
     Podstawą jej świadczenia może być typowa umowa o pracę na czas określony lub nieokreślony. Spotyka się również inne stosunki umowne: na czas wykonywania określonego zajęcia (np. przy realizacji danego projektu), zatrudnienie na własny rachunek lub w charakterze podwykonawcy. Ta forma ma zastosowanie w działalności osób wykonujących wolne zawody, które oferują swoje usługi różnym klientom. Telepraca domowa - to obowiązki zawodowe, które całkowicie lub częściowo są wykonywane w domu. Bywa również nazywana "telepracą w niepełnym wymiarze" ze względu na proporcje godzin pracy w domu.
     Ułatwia ona pracę niepełnowymiarową, skraca tydzień roboczy, dzieli obowiązki służbowe między osoby, które dotychczas nie mogły być zatrudnione w pełnym wymiarze godzin. Ujemną stroną jest zaś niepewność stałości zatrudnienia, prowadząca do braku bezpieczeństwa ekonomicznego.
     Nie ulega wątpliwości, że telepraca stanie się powszechną formą zatrudnienia w obecnym stuleciu. Przemawia za tym zastosowanie nowoczesnych technologii telekomunikacyjnych.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska