Spis treści
Kodeks prawa pracy reguluje zarówno prawa jak i obowiązki pracowników ale także pracodawców. To właśnie tam znajdziemy wszystkie zasady, które obowiązują osoby zatrudnione. Wśród zapisów w kodeksie pracy znajdują się między innymi te o wynagrodzeniu, godzinach pracy czy prawie do urlopu.
Przeczytaj: W tych zawodach nie będzie problemu z pracą w 2025 roku. Mamy listę profesji
Zwolnienie z pracy - zasady
Wśród rozdziałów kodeksu pracy mamy także ten o zwolnieniach. W kodeksie jest kilka zabezpieczeń, które nie pozwalają zwolnić pracownika z pracy w wyjątkowych okolicznościach. Warto tu jednak podkreślić, że nie dotyczy to zwolnienia dyscyplinarnego, które otrzymuje pracownik, gdy złamie zasady pracy.
Wypowiedzenie to tryb, który daje pracownikowi – w okresie wypowiedzenia – szansę na przygotowanie się do zakończenia współpracy.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony i nieokreślony zależy od stażu pracy pracownika w twojej firmie. Jeśli wynosi on:
do 6 miesięcy – okres wypowiedzenia to 2 tygodnie
od 6 miesięcy do 3 lat – okres wypowiedzenia to 1 miesiąc
powyżej 3 lat – okres wypowiedzenia to 3 miesiące.
Kogo nie można zwolnić z pracy w 2025 roku?
Jest wiele osób, których zwolnić z pracy się nie da. W galerii poniżej zebraliśmy listę osób chronionych według prawa pracy przed rozwiązaniem umowy przez pracodawcę:
Pracodawca będzie miał prawo zwolnić nawet chronionego pracownika jeśli likwiduje lub ogłasza upadłość firmy.
Pracownik może też rozwiązać umowę sam, wówczas ochrona nie obowiązuje.
Zwolnienie dyscyplinarne
Szczególnym zwolnieniem jest zwolnienie bez okresu wypowiedzenia, tzw. zwolnienie dyscyplinarne, które otrzymuje pracownik rażąco łamiący przepisy kodeksu pracy. Do takiego zwolnienia dochodzi w określonych przypadkach (art. 52 kodeksu pracy):
ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku,
popełnienie przestępstwa w czasie trwania umowy, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie pracownika i zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem.
W praktyce najczęściej zwolnienie dyscyplinarne otrzymuje pracownik, który odmówi wykonania obowiązków, przyjdzie do pracy nietrzeźwy, nie przyjdzie do pracy bez wcześniejszego zgłoszenia czy dopuści się kradzieży.
W przypadku zwolnienia dyscyplinarnego nie mają zastosowania przepisy dotyczące ochrony przed zwolnieniem.
