Spis treści
W umowie o prace pracodawca określa wymiar czasu pracy pracownika. Z reguły jest to 40 godzin tygodniowo, w niektórych zakładach pracy, gdzie obowiązuje system zmianowy czas pracy może się różnić, jednak w rozliczeniu miesięcznym jest to zwykle 168 godzin, chyba, ze w danym miesiącu wypada więcej dni ustawowo wolnych od pracy, które skracają wymiar czasu pracy.
Praca w godzinach nadliczbowych
Zgodnie z ograniczeniami zawartymi w Kodeksie pracy obowiązuje limit 48 godzin pracy tygodniowo (nawet w przypadku prowadzenia akcji ratowniczej lub usuwania awarii). Łączna liczba nadgodzin w ciągu roku nie powinna przekraczać 150. Jest jednak możliwy wyższy limit nadgodzin, ustalany wyłącznie na mocy konkretnych przepisów wewnątrzzakładowych. Maksymalny wymiar rocznych nadgodzin wynosi 416.
Przeczytaj:Choroby zawodowe 2025 - za to można otrzymać wysokie odszkodowanie. Oto wykaz i przykłady
Za pracę w nadgodzinach pracownik otrzymuje comiesięczne wynagrodzenie podstawowe plus dodatkowe pieniądze za pracę w godzinach nadliczbowych.
Zarobki przy nadgodzinach
Zarobki pracownika w godzinach nadliczbowych są ściśle określone. Wysokość wynagrodzenia za nadgodziny jest ustalana zgodnie z kodeksem pracy. Zobaczcie w galerii poniżej, ile dostają pracownicy za pracę w godzinach nadliczbowych.
Kiedy pracownik może pracować w godzinach nadliczbowych?
Są dwie sytuacje, w których pracodawca może wymagać od pracownika pracy dłużej niż określa to kodeks pracy:
w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii;
w razie szczególnych potrzeb pracodawcy.
Czy pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych?
Pracodawca może zlecić pracownikowi pracę ponad wymiar zatrudnienia w uzasadnionych przypadkach. Nieuzasadnione odmówienie pracy w godzinach nadliczbowych stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych i może być podstawą do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
W odniesieniu do kobiet w ciąży i osób młodocianych obowiązuje bezwzględny zakaz pracy w nadgodzinach. Także rodziców opiekujących się dzieckiem do lat 8 obejmuje szczególna ochrona w pracy.
