Emerytura?! - Owszem, jestem w wieku emerytalnym, ale nie jestem emerytem - podkreśla. Przede wszystkim nie czuje się nim.
InfoFordon to portal informacyjny największej bydgoskiej dzielnicy. Pomysł jego syna, Radka, a prowadzi go Miłosz. Choć, gdy coś się dzieje, jadą obaj. Syn z kamerą, kręcą film, zbierają informacje i szybko wrzucają na stronę. - Często jestem na miejscu przed karetką pogotowia - chwali się.
Przeczytaj także: Rośnie liczba emerytur i rent zajmowanych przez komorników. Długi seniorów sięgają nawet 200 tys. zł!
Choć Miłosz Sałaciński z mediami związany jest od kilkudziesięciu lat, nie uważa się za dziennikarza. Pracował w redakcji czy wydawnictwie, ale dziennikarskiej robocie przyglądał się z boku.
Obserwacje i doświadczenia wykorzystał później, po zmianach. Kilka lat pracował dla "Super Ekspresu" i jak sam mówi - to była szkoła pisania zwięzłego, a przyciągającego czytelnika. Tam nauczył się zasad, które wykorzystuje do dziś.
Sałaciński (lat 60 z dużym plusem), jest za pan brat z internetem i możliwościami, jakie daje cyfrowa technologia.
Prócz InfoFordon.pl miał jeszcze stronę Życie Bydgoszczy, ale sprzedał, bo już się zwyczajnie nie wyrabiał.
Nie wyrabia się, bo intensywnie uczestniczy w wydarzeniach, które dotyczą seniorów. Wszedł w ich życie wspólnie z żoną Bożeną. Ona jest szefową samorządu słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy UKW w Bydgoszczy. Jako jedna z trzech osób z Bydgoszczy należy do Rady do spraw Polityki Senioralnej przy ministrze prac<,/b>, uczestniczy w obradach sejmowej komisja polityki senioralnej. Informacje są więc z pierwszej ręki.
Oboje zapraszani są na wiele konferencji dotyczących problemów seniorów, uniwersytetów trzeciego wieku. Na jednej z nich (Forum Trzeciego Wieku), we wrześniu 2013 roku w Nowym Sączu, zrodził się pomysł utworzenia telewizji dla seniorów, z bieżącymi informacjami, wydarzeniami, relacjami ze wszystkich województw w kraju.
Powstała internetowa telewizja dla seniorów www.senioralna.tv.
Wspólnie, ojciec z synem, obsługują z kamerą wiele wydarzeń. Wykorzysta każdą okazję, każde spotkanie, które może być przydatne starszym ludziom. Filmiki z tego szybko trafiają właśnie na www.senioralna.tv. Wystarczy kliknąć na którekolwiek województwo i porównać z kujawsko-pomorskim, by zobaczyć, ile u nas jest bieżących informacji, filmików. Ba, często materiały Sałacińskich można znaleźć na stronach innych województw, jeśli akurat był tam na jakiejś konferencji lub towarzyszył słuchaczom KUTW.
Informacje z życia uniwersytetów trzeciego wieku niemal wyłącznie z Kazimierzowskiego UTW. Sałaciński sporządził spis uczelni dla seniorów w województwie. Z 30, które miał na liście, kilka już nie działa, kilka to filie. - Pisałem do wszystkich. Prosiłem, by podsyłali informacje, zawiadamiali, gdy coś się dzieje. Bez odzewu - mówi. - Rzadko kiedy ktoś zadzwoni i powie, bym przyjechał, zrobił relację.
Senioralna.tv go pochłania. Latem, na VII Juvenaliach III Wieku dostał za nią dyplom i specjalne wyróżnienie.
- Nie ma osoby lepiej ode mnie zorientowanej w tym, co dzieje się w życiu seniorów - chwali się. Lubi się chwalić. - Ta praca cały czas mnie mobilizuje. **Mam zajęcie, które i mnie, i małżonce nie pozwala myśleć o emeryturze - mówi Miłosz Sałaciński.
**