Warto się tam wybrać, by poznać pełne zabytków królewskie miasto. Co łączy je z naszym regionem? Wisła oczywiście i wspomnienie rzecznego spławu, który w Sandomierzu, Toruniu i Bydgoszczy uosabiają rzeźby flisaka. Ten sandomierski przechodzi po linie nad ulicą Opatowską, opodal Bramy Opatowskiej.
Trzeba też wspomnieć o jeszcze jednym historycznym elemencie łączącym to miasto z naszym regionem - to postać księcia Henryka Sandomierskiego, polskiego krzyżowca, który w roku 1166, wyprawiając się na pogańskich Prusów, zginął w bitwie pod Wąbrzeźnem.
Sandomierz to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Starówka znajduje się na warownym wzgórzu nad Wisłą. Wyodrębnione wzgórze i sześć pozostałych są częścią Wyżyny Sandomierskiej. Dzielnica prawobrzeżna (w dużym fragmencie przemysłowa) zwana jest Nadbrzeziem. To już Nizina Nadwiślańska wchodząca w skład Równiny Tarnobrzeskiej.
Rzecz jasna turystów zajmuje Stare Miasto, od roku 2017 pomnik historii. Już od XI wieku funkcjonował tu gród książęcy, który administrował całym województwem. Dzięki położeniu nad Wisłą i na skrzyżowaniu traktów lądowych, szybko się bogacił i rozbudowywał. W XII wieku Gall Anonim wymieniał Sandomierz jako jedną z trzech (obok Krakowa i Wrocławia) głównych siedzib Królestwa Polskiego. W okresie rozbicia dzielnicowego (XII-XIV) był stolicą księstwa.
Współczesnych turystów może zainteresować zwłaszcza XIV-wieczny zamek królewski, z którego w dobrym stanie zachowało się zachodnie skrzydło (obecnie muzeum okręgowe. Bazylikę katedralną pw. Narodzenia NMP także wzniesiono w XIV wieku (polichromie z 1421 r.). Opodal katedry znajduje się XV-wieczny Dom Długosza (Muzeum Diecezjalne). Na Rynku wznosi się masywny gotycki ratusz z połowy XIV wieku. Najlepszy widok na miasto i Wisłę roztacza się z XIV-wiecznej Bramy Opatowskiej. Od dołu miasto można zobaczyć na Podziemnej Trasie Turystycznej.
Poza staromiejskim wzgórzem znajdują się m.in. klasztor oo. Dominikanów i kościół św. Jakuba oraz winnica imienia tegoż świętego. W kościele znajdują się m.in. XIII-wieczny portal (zabytek na skalę europejską), dzwon Piotr (najstarszy w Polsce z 1314 r.), relikwie 81 sandomierskich męczenników, cudowny obraz Matki Bożej Różańcowej z XVII wieku oraz sarkofag z litego dębu księżniczki Adelajdy z roku 1676.
To tylko część fascynujących zabytków i atrakcji Sandomierza. Jest okazja, by je dokładniej poznać - z soboty na niedzielę w całej Polsce, w tym w Sandomierzu, organizowana jest Noc Muzeów. Szczegóły tej imprezy znajdziecie na stronie: www.sandomierz.pl.
