Spis treści
Zacznijmy od Faktorii Handlowej - zrekonstruowanej osady sprzed 2 tysięcy lat. To wyjątkowe przedsięwzięcie turystyczno-archeologiczne w skali całego kraju. Faktoria rekonstruuje codzienne życie i otoczenie Gotów - ludu zamieszkującego tereny Pomorza jeszcze przed Słowianami. W Chacie Wodza w nowoczesny sposób prezentowane są eksponaty muzealne, znajdujące się w gdańskich zbiorach Muzeum Archeologicznego oraz Muzeum Bursztynu, a odnalezione na terenie Pruszcza Gdańskiego. Można tam nawet zobaczyć prawdziwy szkielet z I w. n.e. Nie brakuje też informacji o najcenniejszym i najpiękniejszym surowcu pochodzącym z tych terenów - bursztynie.
Warsztaty rzemieślnicze, grupy rekonstrukcyjne
Na terenie Faktorii można także zobaczyć, jak wyglądał dawny warsztat rzemieślnicy czy kuźnia, poznać tajniki starożytnego garncarstwa i dokonywać własnych odkryć archeologicznych. Tor łuczniczy pozwala spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku tradycyjnego, a Plac Rekonstruktorów to miejsce, gdzie odbywają się gockie gry i rozrywki.
W sezonie wiele się tu dzieje - wydarzenia o charakterze historycznym, warsztaty dla młodzieży i dzieci. Przybywają tu również rekonstruktorzy historii z różnych epok, jak Goci z Masłomęcza, Szwadron Kawalerii Ułanów Zaniemeńskich, czy grupy rekonstrukcyjne armii brytyjskiej. Ci ostatni zawitają do Faktorii już po raz siódmy. W tym roku Drop Zone odbędzie się w dniach 9-10 sierpnia. Będą pokazy, prezentacje na żywo, a także... przejazd brytyjskich pojazdów przez miasto i angielska herbatka.
Darmowe spektakle i koncerty

Do Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego w Pruszczu Gdańskim, na terenie którego znajduje się Faktoria Handlowa, warto się wybrać także z innego powodu. Przez dwa wakacyjne miesiące, w każdy weekend, w pruszczańskim amfiteatrze odbywają się koncerty i przedstawienia w ramach Faktorii Kultury. Piątki to koncerty polskich lub zagranicznych muzyków. Śpiewali już tu m.in. Kortez, LemOn, Smolasty, Ørganek, KSU, Stanisław Sojka z Orkiestrą. W sobotnie wieczory odbywają się spektakle Teatru Wybrzeże, wiele z nich to premiery. Widzowie mieli okazję oglądać już m.in. „Romeo i Julia is not dead”, „Inteligenci”, „Awantura w Chioggi” i najnowszą - „Życie intymne Jarosława”.
Cukroteka - kreatywna przestrzeń na terenach dawnej cukrowni
Drugim unikatem w skali kraju są w Pruszczu Gdańskim zabytkowe budynki dawnej cukrowni. Dobrze zachowany zespół budynków o powierzchni 19,5 ha stanowi doskonały przykład budownictwa przemysłowego z drugiej połowy XIX wieku i jako taki traktowany jest jako zabytek. Miejsce to dopiero przejdzie rewitalizację, ale można już poczuć przedsmak tego, co tam będzie, odwiedzając położoną na terenie dawnej cukrowni Cukrotekę. To kreatywna przestrzeń, w której w sezonie, w weekendy, organizowane są koncerty, warsztaty, wydarzenia kulturalne. Został także stworzony Szlak Cukrowników. Można z przewodnikiem zwiedzać część terenów zabytkowej cukrowni.
