Dzieci i kadra, która sprawuje nad nimi opiekę, po raz kolejny korzysta z gościnności Technikum Rolniczego w Gąsawie. - Pieniądze na organizacje tego typu kolonii pochodzą z koncesji alkoholowych z gmin oraz od sponsorów - mówi Adam Jaworowski, kierownik kolonii oraz konsultant ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Profilaktyce i Rozwiązywaniu Problemów Alkoholowych. - Są to kolonie o charakterze profilaktycznym, gdzie promujemy zdrowy styl życia bez palenia i bez picia. W formie zabawy i wykładów rozmawiamy z młodzieżą o uzależnieniach. O szkodliwości używania narkotyków, papierosów i napojów alkoholowych i konsekwencjach ich używania. Na naszych koloniach nie używamy ani przemocy słownej, ani fizycznej. Uczymy dzieci, jak bez agresji rozwiązywać konflikty. Uczymy je dobrych manier.
Ojcem i matką
Na co dzień, poza profilaktyką, dzieci korzystają z uroków Pałuk. Odpoczywają nad pobliskim jeziorem. Będą wyjeżdżać na wycieczki do Gniezna i Poznania, kolejką wąskotorową do Żnina. Technikum zapewniło dzieciom możliwość korzystania z komputerów.
- Dzieci, które przyjeżdżają na nasze kolonie, dopiero tutaj niejednokrotnie mogą zobaczyć, jak wygląda lepsza wędlina. Często przyjeżdżają z jedną parą butów, z jedną parą majteczek. Robimy więc zakupy i je wyposażamy. My, wychowawcy, jesteśmy dla nich ojcem, matką, bratem i siostrą. Tym dzieciom potrzeba ludzi z sercem. Kadrę dobieramy po wnikliwych rozmowach - dodaje Jaworowski.
Apel i konkurs
Kierownik apeluje do wszystkich ludzi dobrej woli, by wspomogli stowarzyszenie w jego walce o w miarę normalne dzieciństwo jak najszerszej grupy dzieci (nr tel. 0-602-845-982). Pierwszych 9 osób, które dodzwonią się do nas między godz. 10 a 10.15 pod numer tel. 30-31-778 i odpowiedzą na pytanie: Czy piwo jest napojem alkoholowym?, otrzymają ufundowane przez stowarzyszenie atrakcyjne kalendarze na 2002 rok.
Stowarzyszenie działa od 10 lat. Powstało z inicjatywy Teresy Kras, która przez wiele lat była pedagogiem. Zajmowała się dziećmi biednymi, dysfunkcyjnymi, patologicznymi. Do dziś jej następcy kontynuują rozpoczęte przez nią dzieło. W tym roku w całej Polsce dzięki stowarzyszeniu wakacje spędzi 1200 dzieci.
Terapia przez wypoczynek
Dariusz Nawrocki

Na co dzień, poza profilaktyką, dzieci korzystają z uroków Pałuk. Odpoczywają nad pobliskim jeziorem.
Kilkaset dzieci z całej Polski po raz piąty spędza i spędzi wakacje na Pałukach. Organizuje je Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Oświatowo- Wychowawczych im. Teresy Kras z Lublina.