Zobacz wideo: Kto może dorabiać do emerytury i renty bez ograniczeń?
Ci, którzy wcześniej uczestniczyli w psychoterapii, tzw. treningach i innych zajęciach, w dobie pandemii zostają w domach. - W konsekwencji część osób, będących w stanie kryzysu psychologicznego, pozbawiona jest obecnie terapii, a dla części osób rodzice, opiekunowie i osoby z nimi mieszkające zaczynają odgrywać rolę „terapeutów” - mówią w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Przyspieszona procedura pomocy
Niepełnosprawni ponad pół roku, bo od połowy marca, gdy wybuchła w Polsce epidemia, nie biorą udziału w zajęciach. Te są bowiem zawieszone. Tak samo długo uczestnicy zajęć czekali na ruch ze strony PFRON. Wreszcie się doczekali. Fundusz opracował nową, przyspieszoną procedurę realizacji wsparcia.
- Widzimy potrzebę przeciwdziałania negatywnym skutkom wywołanym przez pandemię, w szczególności konsekwencjom zaniechania lub ograniczenia działań terapeutycznych. Pominięcie procedury konkursowej umożliwia wprowadzenie szybkiej i dostosowanej do zmieniających się warunków pomocy - informuje Krzysztof Michałkiewicz, prezes PFRON.
Zaproszenie do negocjacji
Przyspieszona procedura realizacji zadania jest możliwa dzięki Ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zgodnie z zasadami oferty na realizację projektów będą wyłonione podczas negocjacji.
- Do realizacji zadań zlecanych zapraszamy organizację pozarządowe, które dysponują odpowiednim potencjałem i doświadczeniem, w szczególności wyspecjalizowane w świadczeniu pomocy psychologicznej – dodaje Michałkiewicz.
Konkurs PFRON „Pokonamy bariery”, został ogłoszony jeszcze w październiku. Dofinansowanie takich projektów z puli PFRON może obejmować całość kosztów projektu.
Więcej na portalu www.pfron.org.pl. Oferty w formie elektronicznej należy składać na adres: [email protected].
