Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teraz każdy mieszkaniec Inowrocławia będzie musiał segregować swoje odpady

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Tak na www.eko.inowroclaw.pl prezentowane są informacje o zasadach segregacji odpadów
Tak na www.eko.inowroclaw.pl prezentowane są informacje o zasadach segregacji odpadów UM Inowrocławia
Znowelizowana została ustawa dotycząca gospodarowania odpadami komunalnymi. Lokalne przepisy muszą dostosować do niej samorządy, w tym inowrocławski. Mają na to czas do września br.

- Konieczne jest wprowadzenie wielu zmian. Miedzy innymi pracujemy nad nowym miejskim regulaminem utrzymania czystości i porządku, który na przełomie pierwszego i drugiego kwartału bieżącego roku będzie przedstawiony Radzie Miejskiej do zatwierdzenia - informuje Ewa Witkowska, zastępca prezydenta Inowrocławia.

Najważniejsze zmiany, jakie nakłada nowa ustawa, to obowiązkowa segregacja odpadów dla wszystkich mieszkańców, a to z kolei wymaga wprowadzenie jednej opłaty za gospodarowanie odpadami (obecnie obowiązują osobne stawki dla tych, którzy nie segregują odpadów oraz dla segregujących). Ponadto obowiązywać będzie segregacja do 5 pojemników z podziałem na: papier, szkło, metale i plastik, odpady bio oraz zmieszane. Wprowadzone zostaną kary za brak segregacji odpadów. Zgodnie z przepisami wynosić one mają od dwukrotnej do czterokrotnej wartości stawki opłaty podstawowej.

Jak podkreślają przedstawiciele ratusza, zmiany mają na celu osiągnięcie określonych prawnie wymogów poziomu recyklingu. Do tej pory Inowrocław mieścił się bez problemu w normach. Jednak w najbliższych latach będą one rosły skokowo, co dla miasta i wszystkich mieszkańców będzie ogromnym wyzwaniem.

Wiele wskazuje na to, że inowrocławian czekają podwyżki opłat za odpady komunalne. - Znacząca część kosztów związanych z gospodarką odpadami jest niezależna od samorządu. Wzrost cen paliw, gazu grzewczego czy ubezpieczeń ma wpływ na ceny usług, w tym także komunalnych. Dodatkowym obciążeniem są coraz wyższe koszty zagospodarowania odpadów. Rosną zarówno opłaty pobierane przez spalarnie, jak i czysto administracyjne, które gminy muszą uiszczać na rzecz administracji wojewódzkiej - dodaje Ewa Witkowska.

W ostatnim czasie o 60 proc. wzrosły koszty spalania odpadów oraz opłaty za składowanie. Nastąpił 50-procentowy wzrost kosztów energii elektrycznej.

Miasto niebawem zorganizuje spotkania z zarządcami nieruchomości, podczas których konsultowane będą nowe zapisy regulaminu utrzymania czystości. Wnioski z tych spotkań przekazane zostaną Radzie Miejskiej.

Prowadzona będzie też zakrojona na szeroka skalę kampanię informacyjna wśród mieszkańców, pod hasłem „Razem tworzymy eko Inowrocław”. Jej celem jest poszerzenie wiedzy o segregacji odpadów, tak by osiągać wymagane poziomy recyklingu.

Zainteresowani już mogą zaglądać na nową stronę internetową www.eko.inowroclaw.pl. W sprawie odpadów można też kontaktować się z Wydziałem Gospodarki Komunalnej, Środowiska i Rolnictwa, w Referacie Gospodarowania Odpadami przy ul. Wawrzyniaka 33, tel. 52 355 55 535.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska