https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zarząd PGKiM odpowiada na list otwarty radnych KO do prezydenta Inowrocławia w sprawie pracowników RIPOK

Dominik Fijałkowski
"Z całą stanowczością należy podkreślić, iż niezgodnym z prawdą jest twierdzenie dotyczące wskazania, iż jeden z Członków Zarządu miał dopuścić się publicznej i całkowicie niedopuszczalnej wypowiedzi, w której określił pracowników RIPOK mianem "złodziei", bowiem taka sytuacja nigdy nie miała miejsca" - informuje w swoim stanowisku Zarząd PGKiM w Inowrocławiu
"Z całą stanowczością należy podkreślić, iż niezgodnym z prawdą jest twierdzenie dotyczące wskazania, iż jeden z Członków Zarządu miał dopuścić się publicznej i całkowicie niedopuszczalnej wypowiedzi, w której określił pracowników RIPOK mianem "złodziei", bowiem taka sytuacja nigdy nie miała miejsca" - informuje w swoim stanowisku Zarząd PGKiM w Inowrocławiu Archiwum/PGKiM
Otrzymaliśmy pismo od zarządu spółki komunalnej, Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, w który ustosunkowuje się on do treści listu otwartego, jaki radni Koalicji Obywatelskiej przesłali do prezydenta Inowrocławia.

Poniżej treść pisma Zarządu PGKiM - Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, pod którym w oryginale podpisy złożyli: prezes Paweł Drzażdżewski, zastępca prezesa Leszek Sienkiewicz oraz Anna Szczepaniak, członek zarządu, dyrektor ds. finansowych.

"W związku z listem otwartym Radnych Koalicji Obywatelskiej Inowrocław skierowanym do Prezydenta Miasta Inowrocławia Pana Arkadiusza Fajoka z dnia 23 kwietnia 2025 r. w sprawie Regionalnej Instalacji do Przetwarzana Odpadów Komunalnych w Inowrocławiu, niniejszym jako Zarząd Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Inowrocławiu - Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z uwagi na konieczność odniesienia się do treści tam wskazanej przedkładamy przedmiotowe pismo.

Należy wskazać, iż w pełni niezrozumiałym jest dla nas argumentacja przytoczona w ww. piśmie odnosząca się do pracowników Regionalnej Instalacji do Przetwarzana Odpadów Komunalnych w Inowrocławiu, bowiem wedle posiadanej przez nas wiedzy i informacji - jako Zarząd Spółki nie możemy godzić się na przedstawianie wobec Spółki oraz Zarządu twierdzeń, które w żadnej mierze nie znajdują odbicia w rzeczywistości.

W pierwszej kolejności podkreślenia wymaga, iż w Spółce nie dochodzi do lekceważenia potrzeb pracowników oraz do naruszeń praw pracowniczych, bowiem dla Zarządu Spółki sprawy pracownicze odgrywają znaczącą rolę, a wszelkie przepisy prawa wynikające między innymi z Kodeksu Pracy czy przepisów odnoszących się do bezpieczeństwa i higieny pracy są w pełni wdrożone w spółce oraz stosowane. Zarząd Spółki jest do pełnej dyspozycji pracowników celem podjęcia merytorycznych rozmów w sytuacji kiedy posiada informacje, iż pracownik lub grupa pracowników oczekuje rozmowy lub wyjaśnienia kwestii dotyczących między innymi zatrudnienia.

Pragniemy podkreślić, iż Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Inowrocławiu - Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w swoim zakresie obejmuje obsługę i zarządzanie nie tylko Regionalną Instalacją do Przetwarzana Odpadów Komunalnych w Inowrocławiu, ale także szereg innych miejsc, np. Pijalnię Wód "Inowrocławianka", Hotel "Park" oraz zarządzanie budynkami wspólnot mieszkaniowych. Zupełnie błędnym i bezzasadnym jest wskazywanie, iż jako Zarząd odmawiamy spotkań i jakiejkolwiek merytorycznej współpracy, ponieważ jesteśmy zawsze skłonni do udzielenia wyjaśnień pracownikom kwestii związanych z ich pracą. Według posiadanej przez nas wiedzy - zgodnie z regulacjami wewnętrznymi w Spółce nie miały miejsca jakiekolwiek nadużycia praw pracowniczych. List otwarty z dnia 23 kwietnia 2025 r., w którym wskazuje się na szereg nieprawidłowości w Spółce istotnie mija się z prawdą oraz wskazuje na twierdzenia, które w żadnej mierze nie mają miejsca. Jako Zarząd ponownie podkreślamy, iż byliśmy oraz w dalszej mierze jesteśmy skłonni do merytorycznego dialogu oraz rozmów z pracownikami i podkreślamy, iż w Spółce kierujemy się przede wszystkim szacunkiem do wykonywanej przez pracowników pracy.

Z całą stanowczością należy podkreślić, iż niezgodnym z prawdą jest twierdzenie dotyczące wskazania, iż jeden z Członków Zarządu miał dopuścić się publicznej i całkowicie niedopuszczalnej wypowiedzi, w której określił pracowników RIPOK mianem "złodziei", bowiem taka sytuacja nigdy nie miała miejsca, a wręcz można powiedzieć, iż osoba wskazująca na wypowiedzenie takich słów dokonuje pomówienia, które to zgodnie z przepisami prawa stanowi czyn zabroniony oraz może podlegać odpowiedzialności. Jako Zarząd nigdy nie wypowiadaliśmy takich słów do pracowników, ponieważ uważamy, iż słowa takie są niedopuszczalne. Sytuacja wskazana w piśmie dotycząca rzekomego wypowiedzenia ww. słów nigdy nie miała miejsca. Jako Zarząd Spółki wskazujemy, iż w przypadku dokonywania czynów w postaci pomawiania lub zniesławiania Członków Zarządu lub Spółki będą podejmowane odpowiednie kroki prawne, w tym zawiadomienie odpowiednich organów państwowych, co może skutkować poniesieniem odpowiedzialności karnej.

W Spółce w żadnej mierze nie są naruszane prawa pracownicze, a godność i dobra osobiste pracownika mają pierwszorzędne znaczenie. W piśmie wskazuje się iż: "w relacjach między kierownictwem a pracownikami nie ma miejsca na obrażania i upokarzanie", z czym się w pełni zgadzamy i jednocześnie wskazujemy, iż w Spółce relacje między kierownictwem a pracownikami są zgodne z przepisami prawa i nie naruszają w żadnej mierze dóbr pracownika. Jako Zarząd Spółki czuwamy nad przestrzeganiem przepisów prawa oraz o właściwą atmosferę wśród osób zatrudnionych, a także przestrzeganie prawa zgodnie z powszechnie obowiązującymi normami prawnymi. Celem czuwania nad dobrem pracowników oraz wykonywanymi czynnościami jesteśmy w stałym kontakcie z kierownikami i zastępcami kierowników danych działów, którzy w razie konieczności zgłaszają sytuacje, które wymagają podjęcia przez nas wskazanych i wymaganych działań. Ponadto odchodząc od merytorycznej wypowiedzi i wskazując w ujęciu technicznym podkreślenia wymaga fakt, iż w liście otwartym z dnia 23 kwietnia 2025 r. jednocześnie wskazuje się, iż z jednej strony nie są podejmowane rozmowy z pracownikami, a z drugiej strony stwierdza się, iż w relacjach z pracownikami dochodzi do niedopuszczalnych wypowiedzi, co należy wskazać, iż jest zaprzeczeniem, bowiem takie dwie sytuacje nie mogą mieć jednocześnie miejsca.

Odnosząc się do kwestii wynagrodzeń należy wskazać, iż nie występują jakiekolwiek nieprawidłowości w zakresie ich naliczania oraz wypłacania. Pracownicy Regionalnej Instalacji do Przetwarzana Odpadów Komunalnych w Inowrocławiu nie otrzymują zaniżonych stawek godzinowych, a ponadto pracownicy otrzymują wynagrodzenie z tytułu wypracowanych nadgodzin w zależności od czasu ich realizacji. Jako Zarząd Spółki wskazujemy, iż pracownicy Regionalnej Instalacji do Przetwarzana Odpadów Komunalnych w Inowrocławiu posiadają szereg dodatków do wynagrodzenia takich jak między innymi premie, dodatek za komputer, dodatek szkodliwy, wysługa lat czy też dodatek funkcyjny. Pracownicy otrzymują nagrody jubileuszowe, odprawy zgodnie z obowiązującym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy. Ponadto zgodnie z Kodeksem Pracy zapewniamy pracownikom właściwy odpoczynek od pracy uwzględniając powszechnie obowiązujące normy dbając, aby liczba wykonywanych nadgodzin odpowiadała realnym, ale także prawnym możliwościom danego pracownika. Ponadto wskazujemy, iż aktualnie przeprowadzane jest szereg czynności, które mają na celu dostosowanie obowiązujących warunków pracy i płacy do aktualnej sytuacji przede wszystkim uwzględniając prawa pracownicze, w tym między innymi zmiana przepisów obowiązującego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy na jeszcze bardziej klarowne i przejrzyste. Pracownicy Regionalnej Instalacji do Przetwarzana Odpadów Komunalnych w Inowrocławiu z tytułu wykonanej pracy otrzymują wynagrodzenie w zależności od zajmowanego stanowiska oraz wskazań zgodnie z Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy, tj. pracownicy średniego szczebla w wysokości od kwoty około 5.440,00 zł brutto do kwoty około 6.850,00 zł brutto.

Należy również odnieść się do przeprowadzonej kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy (Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy), która została przeprowadzona w Spółce zarówno w 2023 r. oraz 2025 r. Z protokołu kontroli wynika, iż Spółka w sposób prawidłowy wykonuje czynności względem pracowników i przestrzega obowiązujących przepisów prawa, w tym między innymi wskazane na poprawne w protokole z 2025 r. naliczenie wynagrodzeń za przepracowany czas otrzymując wynagrodzenie w ustalonym terminie, a także występowanie w Spółce regulacji dotyczących wewnętrznej polityki antymobbingowej, zgodnie z którą pracodawca zapewnia pracownikom wsparcie w tym zakresie.

Jako Zarząd Spółki wskazujemy, iż żaden z Członków Zarządu nie dopuścił się skandalicznych wypowiedzi i naruszenia prawa pracowników, a stwierdzenie o konieczności złożenia publicznych przeprosin wobec pracowników Regionalnej Instalacji do Przetwarzana Odpadów Komunalnych w Inowrocławiu jest w pełni bezprzedmiotowe, bowiem nigdy nie dopuściliśmy się jakiegokolwiek czynu, który nosiłby znamiona braku poszanowania przepisów prawa dotyczących pracowników. Możemy nawet stwierdzić, iż z uwagi na regulacje prawne w Spółce system pracy oraz płacy jest realizowany w sposób w pełni właściwy i poprawny. Jednocześnie niezrozumiałym jest dla nas wskazywanie, iż koniecznym jest zainicjowanie rozmów ze stroną społeczną, bowiem jako Zarząd Spółki jesteśmy w stałym kontakcie ze Związkami Zawodowymi i w razie konieczności podjęcia czynności względem pracowników lub też wprowadzenia nowych regulacji lub ich zmiany, Związki Zawodowe są informowane oraz zapraszane na rozmowę celem wymiany poglądów oraz analizy danej sytuacji. Wskazujemy również, iż Rada Nadzorcza Spółki składa się z osób, które mają również ogląd na sytuację związaną z Regionalną Instalacją do Przetwarzana Odpadów Komunalnych w Inowrocławiu.

Z całą stanowczością podkreślamy, iż w Spółce obowiązuje przejrzysty system wynagrodzeń zgodny z przepisami prawa pracy oraz zasadami godnej pracy. W Spółce nad przestrzeganiem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy czuwa odpowiedni specjalista w tym zakresie, a ponadto dla pracowników Regionalnej Instalacji do Przetwarzana Odpadów Komunalnych w Inowrocławiu zapewniane są ubrania robocze, wszelkie środki czystości, posiłki regeneracyjne, woda pitna z dystrybutorów oraz woda pitna butelkowana w sytuacji przekroczenia odpowiednich temperatur powietrza. Ponadto pracownicy Regionalnej Instalacji do Przetwarzana Odpadów Komunalnych w Inowrocławiu otrzymują w dniach pracy mleko zgodnie z koniecznością wynikającą z Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, co jest kolejnym wskazaniem, iż wszelkie przepisy obowiązujące w Spółce są odpowiednio realizowane. Warunki pracy oraz płacy są realizowane zgodnie z przepisami prawa oraz z pełnionym stanowiskiem. Ponadto Spółka zapewnia pracownikom możliwość rozwoju i nabywania nowych kwalifikacji oraz umiejętności poprzez finansowanie szkoleń, kursów czy nawet studiów podyplomowych. Zarządowi Spółki zależy, aby pracownik, który wyraża chęć podjęcia dodatkowego rozwoju swoich umiejętności miał zapewnione realne wsparcie ze strony pracodawcy. Podkreślić należy również, iż jako Zarząd dbając o zapewnienie odpowiednich kwalifikacji kadry kierowniczej w zależności od konieczności danej osoby, która jest zatrudniana na stanowisku kierowniczy, istnieje możliwość podjęcia dodatkowych kursów, których celem byłoby wzmocnienie posiadanych kompetencji i umiejętności.

Nie sposób zgodzić się z twierdzeniem, aby wskazywać, iż w Spółce "łamane są prawa ludzi, którzy każdego dnia wykonują trudną, często niedocenianą pracę na rzecz mieszkańców Inowrocławia", bowiem jako Zarząd Spółki wskazujemy, iż wszelkie prawa pracownicze są respektowane i przestrzegane. Dodatkowo wskazujemy, iż w liście otwartym z dnia 23 kwietnia 2025 r. wskazuje się na "często niedocenianą pracę na rzecz mieszkańców Inowrocławia", co wymaga szerszego komentarza, bowiem Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Inowrocławiu - Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zajmuje się odbiorem odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych (tj. np. "przedsiębiorstw"). Natomiast odbiorem odpadów z terenów zamieszkałych, tj. od mieszkańców miasta Inowrocławia zajmuje się inna Spółka, a mianowicie Inowrocławska Gospodarka Komunalna i Mieszkaniowa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Inowrocławiu.

Zgodnie z dokumentacją spółki ok. 40% kosztów, które reguluje Spółka, są to koszty dotyczące wynagrodzeń pracowników, a poprzez to można jednoznacznie wskazać, iż Zarząd Spółki nie miał oraz nie ma na celu pokrzywdzenie pracowników, a wręcz z całą stanowczością dba o zapewnienie pracownikom, w tym również pracownikom Regionalnej Instalacji do Przetwarzana Odpadów Komunalnych w Inowrocławiu odpowiednich warunków pracy oraz płacy na zajmowanych stanowiskach.

Uwzględniając powyższe wskazania Zarząd Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Inowrocławiu - Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie może wyrazić zgody na czynienie twierdzeń, które przedstawiane są również do opinii publicznej, iż w Regionalnej Instalacji do Przetwarzana Odpadów Komunalnych w Inowrocławiu nie są przestrzegane przepisy prawa, ponieważ Zarząd Spółki dba, aby pracownicy mieli zapewnione właściwe warunki pracy i płacy, wypłacane dodatki do wynagrodzenia, możliwość rozwoju kwalifikacji i umiejętności, a także właściwą opiekę merytoryczną ze strony pracodawcy, w tym również przez kierowników odpowiednich działów, w którym pracownicy są zatrudnieni i wykonują obowiązki zgodnie ze swoim zakresem obowiązków."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska